1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
czerniak złośliwy
Autor Wiadomość
aphrodite 


Dołączyła: 04 Lut 2017
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2017-02-04, 18:04  czerniak złośliwy


Witam
W grudniu zdiagnozowano u mnie czerniaka, jak to chirurg określił jest to czerniak złośliwy i po tych słowach kazał mi się zgłosić do onkologa.Badania wyszły taki:

wrzeciono skórne o wym. 2x2cm z płaską brązową zmianą o wym. 1,8x1,8 cm
czerniak szerzący się powierzchownie, faza rozrostu prostopadłego.
Breslow 0,4mm pT1a
Brak owrzodzenia
Nie stwierdzono aktywności mitotycznej w komponencie inwazyjnej.
Obecne cechy regresji.
Skąpy naciek limfocytarny (TiL non brisk)
Nie stwierdzono angioinwazji, naciekania przestrzeni okołonerwowych oraz guzków satelitarnych.
Obecna komponenta czerniaka "in situ".
Margines boczny 0,2 cm.
Margines w głębi 0,6 cm.

Poszłam do onkologa i zrobili mi docięcie i rozpoznanie histopatologiczne wyszło :

Fragment skóry właściwej z elementami blizny i naciekiem limfocytarnym.

Kazał mi zrobić usg brzucha i prześwietlenie klatki piersiowej, które (jak powiedział mój lekarz pierwszego kontaktu) wyszło dobrze, u onkologa wizytę mam dopiero za 2 tyg, lecz nie wiem czy nie powinnam zrobić jeszcze jakichś badań. Boli mnie ostatnio głowa i teraz się martwię czy przypadkiem nie powinnam i jej zbadac, wiem,że każdy ból będę przypisywać do czerniaka i martwic się czy to oby nie jakiś przerzut. Zawsze słyszałam, że jak jest czerniak złośliwy to jest to najgorsza diagnoza, niby o mnie był on niewielki, ale już ryzyko przerzutów istnieje. Czy samo badanie się co poł roku wystarczy? Czy węzły chłonne też powinnam zbadać, bo akurat tego lekarz mi nie zlecił?
Czy powinnam iść do jakiegoś drugiego lekarza na konsultacje?
Dodam,że mam bardzo dużo pieprzyków na całym ciele, więc ryzyko u mnie jest większe, że pojawi się znów.
 
lady_carrot 



Dołączyła: 30 Gru 2016
Posty: 303
Skąd: Łódź
Pomogła: 21 razy

 #2  Wysłany: 2017-02-04, 18:46  


Witaj aphrodite,

Moim zdaniem powinnaś poczekać na wizytę u onkologa, a na razie wykonać tylko usg jamy brzusznej i rtg płuc. Ja też w grudniu usłyszałam diagnozę - Clark III Breslow 1,1mm. Od tego czasu miałam docięcie blizny + wycięcie dwóch wartowników, które okazały się czyste - teraz badania kontrolne (rtg, usg) co 3 miesiące, później częstotliwość się zmniejszy (tak uprzedził mnie lekarz). Od czasu zabiegu bardzo boli mnie głowa i pogorszył mi się wzrok, ale nie panikuję - zapisałam się do okulisty na najbliższą środę i zobaczymy co powie. Jeśli ból głowy nie przejdzie Ci do kolejnej wizyty u onkologa to wspomnij o tym, być może skieruje się na TK. Może być tak, że silne bóle głowy występują u Ciebie z powodu wzmożonego stresu (wiadomo, taka diagnoza to nic przyjemnego).

Staraj się trzymać dzielnie i czekaj na wizytę :) mów lekarzowi o wszystkich dolegliwościach - na pewno Ci pomoże.

Pozdrawiam ciepło! :)

[ Dodano: 2017-02-04, 18:48 ]
oczywiście miałam na myśli, że lekarz skieruje Cię ;)

[ Dodano: 2017-02-04, 19:02 ]
ja też mam bardzo dużo pieprzyków i lekarz zalecił mi po prostu baczną obserwację i zgłaszanie wszelkich wątpliwości ;)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group