1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
Autor Wiadomość
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #136  Wysłany: 2012-10-07, 13:30  


Cytat:
Indeks mitotyczny (IM) oznacza średnią liczbę figur podziałów mitotycznych w kilku (zazwyczaj od pięciu do dziesięciu) polach widzenia mikroskopu świetlnego, przy odpowiednim powiększeniu (zazwyczaj 400×). Przykładowo w przypadku chłoniaków wartość IM dla nowotworów o niskiej, umiarkowanej i wysokiej złośliwości wynosi odpowiednio 0–2, 3–5 i powyżej 5, przy powiększeniu 400×.

źródło: Rokowanie u pacjentów onkologicznych. Badania mikroskopowe
Rafał Sapierzyński
Życie Weterynaryjne ( :mrgreen: )• 2009 • 84(9)


Cytat:
Na podstawie oceny ogniska pierwotnego usuniętego podczas biopsji wycinającej możliwe jest nie tylko określenie cechy pT, lecz również innych kluczowych, histopatologicznych czynników prognostycznych niezbędnych do oceny ryzyka nawrotu. Jednym z nich jest indeks mitotyczny (Mitotic Index – MI), czyli ilość mitoz obecnych w milimetrze kwadratowym. Balch i wsp. [2] wykazali, że u chorych w I–III stadium zaawansowania MI jest drugim co do znaczenia czynnikiem prognostycznym. Prace potwierdzające znaczenie MI prowadzili również Thompson i wsp. [26], Murali i wsp. [16] oraz Bogunovic i wsp. [3]. Zgodnie z wytycznymi AJCC z 2009 roku MI jest podstawą kwalifikowania chorych w stadium I do podgrupy prognostycznej: Ia lub Ib.

żródło: Znaczenie prognostyczne czynników klinicznych oraz coznaczania stężenia VEGF, IL-8 i sTNF-R1 w czerniakach skóry o zaawansowaniu lokoregionalnym
IWONA ŁUGOWSKA, MARIA KOWALSKA, MARCIN ZDZIENICKI, MAŁGORZATA FUKSIEWICZ, JANINA KAMIŃSKA, KATARZYNA SZAMOTULSKA, PIOTR RUTKOWSKI
Pol. Merk. Lek., 2012, XXXII, 187, 22


          W tej sytuacji indeks mitotyczny wyraża mniejszą lub większą złośliwość czerniaka i skłonność do tworzenia przerzutów odległych.
Kwestią niewyjaśnioną (jak wiemy i co omówiłyśmy telefonicznie :) 8-) ) jest różnica pomiędzy IM ≥ 1 w naskórku a IM ≥ 1 w skórze właściwej. Zdaje się, że tylko to drugie kwalifikuje do stopnia zaawansowania IB. A tylko stopień zaawansowania IB kwalifikuje do biopsji węzła wartowniczego.
Dlaczego zatem zadecydowano o biopsji węzła w st. IA (IM ≥ 1 w naskórku)? Podejrzewam, że Profesor nie udzieli Ci innego wyjaśnienia jak tylko "Na wszelki wypadek." :tull:   To nowa klasyfikacja - badania prowadzone w ciągu kolejnych kilku lat mogą wskazać, że należy ją zmodyfikować. Odbieram to zalecenie zatem jako ostrożność (w onkologii niejednokrotnie wskazaną). |uscisk|
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #137  Wysłany: 2012-10-14, 14:14  


Doradzcie co zrobić?Otóż od jakiegoś czasu dokucza mi ból głowy.Dokuczał jeszcze przed czerniakiem leczyłam się na migrenowy ból głowy.Potem było lepiej.Teraz znów problem.Zaliczyłam neurologa,okulistę który zrobił badanie dna oka wszystko ok.Rok temu miałam TK ,a w tym roku w marcu PET- a.Wszystko ok.Neurolog nie chce dać skierowania na TK twierdząc,że niedawno był PET.Co robić nawet na prywatne badanie muszę mieć skierowanie.Nie ukrywam,ze boje się,aby ten ból nie miał nic wspólnego z czerniakiem.
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #138  Wysłany: 2012-10-14, 14:20  


Moze zrób prywatnie MRI...tez musisz miec skierowanie od lekarza, ale MRI nie obciaza organizmu tak jak TK. Pozdrawiam.
_________________
Aneta
 
aislinn 


Dołączyła: 15 Sie 2012
Posty: 211
Skąd: Warszawa
Pomogła: 19 razy

 #139  Wysłany: 2012-10-14, 14:24  


Myszka, a postawił jakąś diagnozę ten neurolog? Zaproponował jakieś leczenie? Jeśli nie, to na Twoim miejscu skonsultowałabym się z innym. Cokolwiek by to nie było, ból trzeba leczyć, zwłaszcza jeśli jest uciążliwy.
W kwestii badań - jeśli coś Cię niepokoi, a masz problem z uzyskaniem skierowania na TK, zawsze możesz zrobić prywatnie rezonans - tutaj skierowanie nie jest potrzebne (a badanie zdrowsze i dokładniejsze).
Najpierw jednak poszukałabym dobrego neurologa :)
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #140  Wysłany: 2012-10-14, 14:31  


Na badanie MRI tj. Reoznans Magnetyczny tez jest wymagane skierowanie, wykonywane prywatnie czy tez na kase bezwglednie trzeba miec skierowanie....ale jest " zdrowsze", bo nie uzywa sie podczas badan promieni rentgenowskich...
_________________
Aneta
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #141  Wysłany: 2012-10-14, 14:33  


Oczywiście neurolog twierdzi ,że to są bóle migrenowe i leki przepisał twierdząc,że narazie żadnych badań nie trzeba.Ostatnio dowiedziałam się ,że bajda ma przerzuty do głowy bez żadnych objawów i być może, a nawet napewno troszkę się nakręciłam.
 
Minia 


Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 50
Pomogła: 9 razy

 #142  Wysłany: 2012-10-14, 14:37  


Ja uwazam, ze jak bedziesz sie tak stale naswietlac, to cos w koncu bedziesz miec. Nie obras sie ale promieniowanie nie jest obojetne dla organizmu. Ty faszerujesz swoje cialo mocna dawka promieniowania tak raz na 2 miesiace- to nie jest zdrowe.
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #143  Wysłany: 2012-10-14, 14:40  


Pewnie jestes zle nakrecona po tej wiadomości i dziala u Ciebie podswiadomość....ale jesli chcesz byc pewna powiedz neurologowi, ze chcesz skierowanie na odplatny rezonans...nie bedzie Cie zbywal migrena...bo mu sie limit skierowan na ten rok skonczyl....zrobisz prywatnie...i bedziesz spokojna...w Szczecinie oczekiwanie na MRI odplatnie to ok. tygodnia czasu, cena ok.500 zl bez konrastu i jakies 700 z kontrastem...decyzje o sposobie badania podejmuje lekarz...chyba, ze zasiegniesz drugiej opinii u innego neurologa...
_________________
Aneta
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #144  Wysłany: 2012-10-14, 14:43  


Niedlugo mam wizyte u swojego onkologa to mysle,że poczekam i zobacze co mi powie.Dziekuje za podpowiedzi!
 
aislinn 


Dołączyła: 15 Sie 2012
Posty: 211
Skąd: Warszawa
Pomogła: 19 razy

 #145  Wysłany: 2012-10-14, 15:20  


Wielki strach napisał/a:
Na badanie MRI tj. Reoznans Magnetyczny tez jest wymagane skierowanie, wykonywane prywatnie czy tez na kase bezwglednie trzeba miec skierowanie..

Niekoniecznie. Wielokrotnie wykonywałam rezonans odpłatnie bez skierowania (w wielu klinikach). Choruję na przewlekłą chorobę neurologiczną, więc muszę badać się często ;)
Myszko, czy masz jakieś objawy neurologiczne poza bólem głowy? :)
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #146  Wysłany: 2012-10-14, 15:35  


Jakie masz na myśli objawy neurologiczne?
 
aislinn 


Dołączyła: 15 Sie 2012
Posty: 211
Skąd: Warszawa
Pomogła: 19 razy

 #147  Wysłany: 2012-10-14, 15:37  


np. zawroty głowy, drętwienia, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia.
Czy coś Ci dolega poza bólem głowy? :)
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #148  Wysłany: 2012-10-14, 15:37  


Np.parestezje...to typowy objaw neurologiczny...
_________________
Aneta
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #149  Wysłany: 2012-10-14, 15:42  


Nie raczej takich objawów nie mam.
 
aislinn 


Dołączyła: 15 Sie 2012
Posty: 211
Skąd: Warszawa
Pomogła: 19 razy

 #150  Wysłany: 2012-10-14, 15:45  


To b. dobrze :) Zakładam, że neurolog też nie widział żadnych odchyleń w badaniu neurologicznym, skoro nie znalazł podstaw do wykonania badań obrazowych. Czekaj w takim razie spokojnie na wizytę u onkologa i nie stresuj się :tull:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group