1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak przerzuty
Autor Wiadomość
Logan 


Dołączył: 08 Lut 2018
Posty: 4
Pomógł: 1 raz

 #1  Wysłany: 2018-02-08, 13:45  Czerniak przerzuty


Witam
Miesiąc temu wycięty czerniak skóry na łopatce i pobrana biopsja z węzłów chłonnych, wynik przerzut do jednego węzła (w załączniku) lekarz dał 2 opcję
1. wycięcie węzła
2. pozostawienie i obserwacja

Czy ktoś może doradzić co będzie lepsze ?



27849209_1449798028462151_671251674_n.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2045 raz(y) 127,11 KB

 
eskate 


Dołączyła: 24 Paź 2016
Posty: 48
Pomogła: 5 razy

 #2  Wysłany: 2018-02-08, 14:16  


Witaj Logan,

W przypadku stwierdzenia przerzutow w wezle w biopsji wartownika, standardem leczenia jest limfadenoktomia, czyli usuniecie wezlow (w Twoim przypadku z pachy lewej). Niech ktos madrzejrzy sie wypowie, ale wg mnie obserwacja jest bledem w sztuce lekarskiej!
 
Pitufina 


Dołączyła: 08 Paź 2017
Posty: 17

 #3  Wysłany: 2018-02-08, 14:55  


Ja też miałam jeden przerzut do węzła bez przekroczenia torebki, lekarz nie dał mi żadnej opcji, kazał się stawić za tydzień na operacji limfadenektomii. I wycięli mi wszystkie węzły z lewej pachy.
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #4  Wysłany: 2018-02-08, 15:09  


Limfadenektomia jest nadal rutynowo wykonywana w Polsce chociaż coraz częściej pojawiają się informacje wskazujące że ten zabieg przy przerzutach mikroskopowych czyli takich jak u Ciebie nie wpływa na potencjalny nawrót choroby. Trwają nawet badania kliniczne w tym kierunku (limfadenektomia vs obserwacja). Zawsze możesz się skonsultować w tej sprawie z najlepszym specjalistą w kraju, prof. Rutkowskim.
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #5  Wysłany: 2018-02-08, 15:35  


Logan, jestem po limfadenktomii, również po mikroprzerzucie do jednego węzła. Gdybym była na Twoim miejscu, jednak poddała bym się dalszemu cięciu. Mógłbyś jeszcze dla kompletnego obrazu napisać pierwotne parametry Twojego czerniaka?
 
Logan 


Dołączył: 08 Lut 2018
Posty: 4
Pomógł: 1 raz

 #6  Wysłany: 2018-02-08, 21:25  rererer


Nie wiem czy o to chodzi ale w załączniku wysyłam rozpoznanie
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #7  Wysłany: 2018-02-09, 13:26  


Logan, Wysłałeś wynik badania węzłów. Jeśli chodzi o czerniaka, to powinieneś mieć w wyniku histopatologicznym określony jego cechy, typu Clarck, Breslow, indeks mitotyczny itp. To jest badanie Twojego znamienia.
 
Logan 


Dołączył: 08 Lut 2018
Posty: 4
Pomógł: 1 raz

 #8  Wysłany: 2018-02-11, 19:30  wyniki


SUPERFICIAL SPREADING MALIGNANT MELANOMA EXULCERANS CUTIS.
Clark III, Breslow 4,5mm
Bez cech inwazji naczyniowej, naciekania pni nerwowych, obecności ognisk satelitarnych czy cech regresji
Czerniak nabłonkowatokomórkowy
U podstawy guza niezbyt obfity (non-brisk) naciek z komórek limfoidalnych.
IM 4mitozy/1mm2

chyba o to chodzi
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #9  Wysłany: 2018-02-12, 20:04  


Tak, dokładnie o ten wynik chodziło :) Podwyższony indeksy mitotyczny no i Breslow na poziomie 4,5 mm mogły się przyczynić do tego mikroprzerzutu. Podjąłeś już decyzję co do dalszego postępowania?
 
Logan 


Dołączył: 08 Lut 2018
Posty: 4
Pomógł: 1 raz

 #10  Wysłany: 2018-02-12, 21:25  odp


powyżej ludzie mi piszą że leoiej usunąć i sam chyba też się będę do tego skłaniał.

Tak na prawdę to nie wiem co lepsze, czy wycięcie/nie wycięcie węzłów może się przyczynić do jakiś następnych/ szybszych przerzutów ?
 
bajkaa 



Dołączyła: 20 Cze 2017
Posty: 82
Pomogła: 21 razy

 #11  Wysłany: 2018-02-13, 13:06  


Logan,
wiesz.... mam podobne parametry: Clark III, Breslow 4,5 mm. Tyle, że ja mam mitozy 18/mm2 niestety.....i był u mnie mikroprzerzut do węzłów.

Ja zdecydowałam się na usunięcie węzłów.
Nikt Ci nie odpowie, czy ich usunięcie/nie usuwanie wpłynie, czy nie wpłynie na dalszy rozwój choroby, czy będą przerzuty odległe, czy nie. Czerniak jest nowotworem nieprzewidywalnym, który rozsiewa się nie tylko drogą limfatyczną, ale i krwionośną. Ale gdy już się rozsieje, przebieg choroby jest bardzo agresywny. Z tego powodu ja postanowiłam zrobić wszystko co się da, by działać jak najszybciej, zanim cokolwiek złego w moim organizmie się zadzieje. Usunęłam węzły i natychmiast poddałam się immunoterapii, którą przyjmuję od kilku miesięcy regularnie. Od mojej diagnozy mija prawie rok - ja czuję się dobrze. Zaraz mam kolejny tomograf, który mam nadzieję to potwierdzi.

Sam podejmiesz decyzję, ale moja rada jest następująca: z czerniakiem o takich parametrach, jak masz TY, nie ma co czekać. Rób wszystko i szybko, co tylko się da, by nie dopuścić do jakichkolwiek przerzutów. Jeśli usuniesz węzły, i będą czyste - będziesz przynajmniej wiedział, że choroba nie rozniosła się naczyniami limfatycznymi. Taka pewność to już coś, prawda? Jeśli będą zajęte - wiesz, że trzeba szybko działać dalej.
Jeśli wolisz czekać biernie na rozwój wydarzeń...... to czekaj. Ale dbaj o psychikę, bo to jak wielu tutaj pisze - życie z dnia na dzień... aj akurat tak nie potrafię. Nie lubię się łudzić. Wolę spojrzeć prawdzie w oczy.


wszystkiego dobrego życzę, i trzymam kciuki za Ciebie :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group