1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak guzkowy - zależność wymiarów.
Autor Wiadomość
radomatu 


Dołączył: 23 Maj 2011
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2012-07-13, 17:54  Czerniak guzkowy - zależność wymiarów.


Witajcie. Przeczytałem wiele, jeśli nie wszystkie posty z forum, dotyczące czerniaka guzkowego, jednak nurtuje mnie jedno pytanie. Czy istnieje jakakolwiek zależność między rozmiarem guzka horyzontalnym, a głębokością nacieku? Np, gdy guzek ma szerokość 5 mm jaką może mieć "grubość" i odwrotnie, czy guzek o szerokości np 1,5 cm może mieć niewielką wartość wertykalną?

Po drugie, czy rozrost takiego guzka w poziomie jest widoczny? W wielu, niestety obcojęzycznych opracowaniach, znalazłem sprzeczne informacje, od takich, że guzek rośnie szybko, po takie , że rozrost poziomy jest niewidoczny.

Po trzecie, czy rozrost wertykalny polega również na "wypiętrzaniu" guzka ponad skórę /naskórek? czy jedynie na wnikaniu wgłąb tkanki?

Po czwarte - jak długo przebiega rozrost? Tu po raz kolejny informacje są sprzeczne, od takich, że rozrost trwa od kilku miesięcy do roku, inne źródła podają, że do 2 lat.


Jeśli pytania, które zadaję mają już swoje odpowiedzi na forum - wybaczcie, widocznie nie szukałem zbyt dobrze i poszukam raz jeszcze.

Pozdrawiam serdecznie!
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2012-07-13, 20:32  


radomatu napisał/a:
Czy istnieje jakakolwiek zależność między rozmiarem guzka horyzontalnym, a głębokością nacieku?

Na to pytanie, jak sądzę, nie ma prostej odpowiedzi.
Przede wszystkim ze względu na różne cechy biologiczne poszczególnych typów czerniaków skóry. Ponadto generalnie czerniaki to grupa heterogenna nowotworów złośliwych i istnieje szereg złożonych procesów (np. mutacje poszczególnych genów), które warunkują tak sposób wzrostu jak i przebieg choroby - dziś już wiadomo, że przebieg ten może bardzo się różnić u poszczególnych chorych.

Wymiar radialny czerniaka nie jest obecnie zaliczany do czynników prognostycznych - nie ma dowodu na to, że wpływa on na rokowanie. Natomiast grubość nacieku (wymiar wertykalny) jest drugim w kolejności i bardzo ważnym czynnikiem rokowniczym.
Z powyższego można być może wyciągnąć wniosek o braku prostej zależności w/w wymiarów (radialnego i wertykalnego) w ogólnie pojętej grupie nowotworów złośliwych określanych jako czerniaki skóry.

Na pozostałe pytania powinna odpowiedzieć poniższa lektura (dodaję także informację o znanych obecnie czynnikach rokowniczych, przy czym trzeba wspomnieć, że pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na rokowanie jest stopień zaawansowania klinicznego w skali TNM - AJCC, styczeń 2010 r.):

Cytat:
Grubość nacieku w skali Breslowa jest mierzona od warstwy ziarnistej naskórka lub dna owrzodzenia do najgłębiej położonych komórek nowotworowych. Im mniejsza grubość w chwili ustalenia rozpoznania i leczenia chirurgicznego tym dłuższy przewidywany okres przeżycia. Dodatkowe znaczenie w przypadku zmian o grubości nie przekraczającej 1 milimetra (tzw. cienkie czerniaki) ma poziom naciekania warstw skóry wg Clarka.
Ważnym czynnikiem prognostycznym jest charakterystyka i dynamika wzrostu guza odmienna dla poszczególnych typów histogenetycznych czerniaka. Odmiany SSM, LMM i AML wykazują początkowo wzrost radialny (poziomy), nawet przez kilka lat nie przekraczając granicy skórno-naskórkowej, a dopiero w późniejszym okresie naciekają do skóry właściwej (wzrost wertykalny). Istotny jest fakt, że w fazie wzrostu poziomego zwykle nie dochodzi do rozsiewu choroby i możliwe jest wyleczenie chorego. Natomiast w fazie wzrostu wertykalnego (pionowego) guz przyrasta na grubość, dochodzi do naciekania głębszych warstw skóry właściwej i następuje rozsiew komórek nowotworowych drogą naczyń limfatycznych i krwionośnych do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Ten typ wzrostu charakteryzuje niemal od początku czerniaka guzkowego (NM).
źródło:
Czerniak – epidemiologia, etiopatogeneza i rokowanie
Malignant melanoma – epidemiology, etiopathogenesis and prognosis
Małgorzata Michalska-Jakubus, Tomasz Jakubus, Dorota Krasowska

© Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2006, s. 45-53



Cytat:
U podłoża rozwoju czerniaka leżą zarówno predyspozycje genetyczne jak i czynniki środowiskowe [71]. Mutacje w genach odpowiedzialnych za proliferację i apoptozę, zmiany epigenetyczne [101], wytwarzanie autokrynnych czynników wzrostu, utrata zdolności do adhezji, to czynniki, które wywołują zmiany w szlakach przekazywania sygnałów w melanocytach i uwalniają je spod ścisłej kontroli keratynocytów [45]. Kolejne przejścia od zmian dysplastycznych do czerniaka pierwotnego o wzroście powierzchniowym (RGP – radial growth phase) bez kompetencji do tworzenia przerzutów, następnie o wzroście wertykalnym (VGP – vertical growth phase) z możliwością tworzenia przerzutów i wreszcie powstawanie ognisk przerzutów w węzłach chłonnych i w odległych narządach (ryc. 1), wymagają wielu zmian na poziomie molekularnym. Niektóre z nich są brane pod uwagę jako markery progresji nowotworu, aczkolwiek nie ma jeszcze molekularnych markerów czerniaka, które miałyby większą wartość prognostyczną niż konwencjonalna klasyfikacja histologiczna [13].
źródło:
Czynniki transkrypcyjne w powstawaniu i progresji czerniaka
Transcription factors in the development and progression of melanoma
Karolina Lesiak, Małgorzata Sztiller-Sikorska, Małgorzata Czyż

Postepy Hig Med Dosw. (online), 2007; 61: 576-595




Czynniki rokownicze w czerniakach skóry

źródło:
Znaczenie prognostyczne czynników klinicznych oraz oznaczania stężenia VEGF, IL-8 i sTNF-R1 w czerniakach skóry o zaawansowaniu lokoregionalnym

IWONA ŁUGOWSKA, MARIA KOWALSKA, MARCIN ZDZIENICKI, MAŁGORZATA FUKSIEWICZ,
JANINA KAMIŃSKA, KATARZYNA SZAMOTULSKA, PIOTR RUTKOWSKI


Pol. Merk. Lek., 2012, XXXII, 187, 22
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
radomatu 


Dołączył: 23 Maj 2011
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2012-07-14, 06:46  


Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Niemniej jednak poproszę o małe doprecyzowanie, jeśli to nie problem:)
Chodzi mi wyłącznie o czerniaka guzkowego - stąd moje pytanie, czy guzek widoczny na powierzchni skóry może rosnąć wertykalnie, nie powiększając się jednocześnie w płaszczyźnie poziomej. W opracowaniach, które Pani poleciła jest tylko stwierdzenie, że czerniak guzkowy jest typem "bardzo szybko się powiększającym". Skoro więc od początku charakteryzuje się wzrostem wertykalnym, czego zapewne nie można dostrzec gołym okiem, czy zauważalne jest powiększenie guzka horyzontalne? Innymi słowy czy chory jest w stanie dostrzec "rozwój", wzrost takiego guzka w jakiś sposób?
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #4  Wysłany: 2012-07-14, 12:09  


radomatu napisał/a:
Chodzi mi wyłącznie o czerniaka guzkowego - stąd moje pytanie, czy guzek widoczny na powierzchni skóry może rosnąć wertykalnie, nie powiększając się jednocześnie w płaszczyźnie poziomej.

Tak może szczególnie w początkowym stadium ekspansji po przekroczeniu bariery ,naskórkowej. Komórki nowotworowe to komórki zmutowane i mimo, że często istnieje typowy dla nich schemat wzrostu to podziały , rozwój i cechy naciekania zawsze pozostaną indywidualne dla każdego przypadku.
radomatu napisał/a:
Innymi słowy czy chory jest w stanie dostrzec "rozwój", wzrost takiego guzka w jakiś sposób?

Nie można odpowiedzieć jednoznacznie to chory zna przecież najlepiej swoją skórę i on jest w stanie zauważyć wszystkie zmiany na skórze zarówno istniejących jak i nowo powstałych zmian.
_________________
 
radomatu 


Dołączył: 23 Maj 2011
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2012-07-14, 15:22  


Naturalnie,rozumiem, że chory obserwujac swoja skore dostrzega/nie dostrzega zmian w niej zachodzacych, jednak mi bardziej chodzi o to, czy dana zmiana ( w tym wypadku czerniak guzkowy ) daje podstawy do stwierdzenia takiej zmiany. Sprowadze to do prostego przykladu: w czerniakach "szerzacych się powierzchniowo" zmiany sa dosc wyrazne. Przegladajac mnostwo fotografii w internecie mozna zauwazyc,że wzrost czerniaka guzkowego na szerokosc jest mniej widoczny,ale jednak, mocno upraszczajac, gdyby ktos mierzyl swoja zmiane linijka np raz w miesiacu, to moglby stwierdzic,że guzek nieco się powiekszyl?
I druga kwestia. Czy twierdzac, że czerniak pokonuje bariere naskorka mozna rozumiec pokonanie naskorka i wypietrzanie "ponad" czy pokonanie naskorka,gdzie jest zmiana pierwotna i rozpoczecie ekspansji w dol?
Przepraszam za tak lopatologiczne pytania,ale jak widac opracowania internetowe pozostawiaja nieco niedomowien.
W zwiazku z tym,czy sa jakies opracowania ksiazkowe godne polecenia w tej tematyce?
Wreszcie,taka niesmiala sugestia z mojej strony - swego czasu przegladalem kilka for internetowych, m.in dotyczacych ziarnicy. Powstal tam watek - pt: "czy mam ziarnice?" W ktorym zebrano najistotniejsze informacje o symtomach, badaniach itp. Naturalnie watek stanowi zbior odpowiedzi na najczesciej padajace pytania,tak aby kazdy kto podejrzewa u siebie choroba, szybko znalazl odpowiedz, bez koniecznosci szukania w poszczegolnych historiach pacjentow. Moze warto byloby pomyslec nad podobnym rozwiazaniem na tym forum? Ale jak podkreslam, to tylko niesmiala sugestia:)
Milego dnia wszystkim zycze:)
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #6  Wysłany: 2012-07-14, 22:10  


Wyjaśniając wzrost wertykalny to wzrost w głąb tkanki
Rozmumiem ,ze nurtują Cię pytania dotyczące morfologii oraz biologii molekularnej komórek nowotworowej czerniaków skóry ,ale czy Twoje pytania odnoszą się do konkretnego przypadku?
Jeśli tak to proszę o opisanie historii choroby i przepisanie wyników. Będzie nam łatwiej odpowiedzieć Twoje pytania
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group