1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak Breslow 3,5 mm, Clark IV :( :( :(
Autor Wiadomość
justyna87x 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2015-08-12, 09:56  Czerniak Breslow 3,5 mm, Clark IV :( :( :(


OptymistycznaLenka88 napisał/a:
Jeśli leczycie się w Warszawie, to będziecie mieć najlepszy dostęp do sposobów leczenia. W przypadku przerzutów odległych, nieoperacyjnych są leki a czerniaka, które się podaje. Babcia będzie miała tylko wcześniej sprawdzone czy ma mutację genu Braf, bo od tego zależy jaie leki dostanie.
Może też kwalifikowałaby się do jakiś badań klinicznych.
Ale na razie trzymajmy po prostu kciuki by wszystko okazało się czyste i to nie były żadne przerzuty.


Lenko bardzo dziekuje za odpowiedz i pozytywne slowo, bo na chwile obecna swiat mi runal a wszystko sie przewartosciowalo :-(
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #2  Wysłany: 2015-08-12, 11:04  


To normalne. Taka diagnoza zawsze wywraca świat do góry nogami. Tak samo chorego, jak i jego bliskich. Ten świat też nigdy całkowicie nie wróci do normy. Strach ciągle będzie. Jednak nie można mu się poddawać. Trzeba wykorzystać go jako pamiętanie o własnych kontrolach, dbaniu o siebie i cieszeniu się życiem.
Musicie też uzbroić się w cierpliwość. Na wyniki czeka się minimum tydzień, a może nawet do dwóch tygodni. Czasem sama mam wrażenie, że choroby sprowadzają się do czekania. Czekanie do lekarza, na zabieg, na wynik, na kolejne badania, znowu do lekarza i na decyzje. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy, więc nie trzeba za bardzo się nimi stresować. Stres pogarsza każdą sytuację.
Trzymam mocno kciuki żeby wszystko było w porządku :)
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #3  Wysłany: 2015-08-12, 12:58  


justyna87x,
proszę raz jeszcze o przytoczenie wyjściowych wyników badań Osoby Chorej.
W związku z wydzieleniem Twego postu z innego wątku (patrz Regulamin Forum! Wątek musiał być ponownie wydzielony jako nowy) nie mogę znaleźć Twej pierwotnej wypowiedzi. Proszę Cię o pomoc i opisanie sytuacji ponownie.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
justyna87x 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 2 razy

 #4  Wysłany: 2015-08-12, 13:34  


Justynko, moja babcia ma świeżo wykrytego czerniaka potwierdzonego badaniem histopatologicznym : Czerniak typu guzkowego, z owrzodzeniem, głębokość naciekania Breslow 3,5 mm, Clark IV, aktywność mitotyczna 25/1 mmkw, niewyraźny odczyn limfocytarny w obrębie guza, nie znaleziono cech angio- i neuroinwazji, zmiana usunięta z marginesem bocznym min 2mm, od strony dna 4mm, stopień zaawansowania T3b NX MX. Zrobiłyśmy w międzyczasie rtg klp - czysto, w usg jamy brzusznej zaniepokoił mnie następujący fragment : trzustka bez zmian ogniskowych, w rzucie i poniżej głowy trzustki w okolicy spływu żyły wrotnej uwidoczniono 3-4 owalne, hypoechogeniczne zmiany śr. 14-16 mm - wezły chłonne/ zmiany wychodzące z trzustki, obraz niejasny. Pozatym żadnych zmian ogniskowych w jakimkolwiek narządzie. Jutro idziemy ma tk jamy brzusznej i mam wielką nadzieję, że w tomografii nic nie wyjdzie, tak myślę, że usg to może mało wiarygodne badanie i że te znalezione zmiany w usg zostaną wykluczone. Wycięcię zmiany miało miejsce 14 lipca, wynik hist pat dostałyśmy 27 lipca, teraz babcia ma mieć biopsję węzła wartowniczego z jednoczesnym poszerzeniem marginesów w bliźnie pooperacyjnej, pobyt w CO w Warszawie mamy przewidziany na 24 - 26 sierpnia.
 
justyna87x 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 2 razy

 #5  Wysłany: 2015-08-20, 17:04  


Znowu nie wiem od czego zaczac :-( w najblizszy wtorek babcia bedzie miala pobierany wezel wartowniczy oraz poszerzenie marginesow w bliznie. Bylam juz nawet pozytywnie nastawiona ale odebralam wynik tk jamy brzusznej i miednicy. Na wyrostku haczykowatym opisano policystyczne zmiany torbielowate o scianach, ktore ulegaja wzmocnieniu kontrastowemu - sugerowany gruczolak wielotorbielowaty ale do roznicowania z gruczolakorakiem - jak to najlepiej zroznicowac ? Czy lekarz z kliniki zajmujacej sie czerniakami z instytutu onkologii konsultuje to z lekarzami ktorzy zajmuja sie jama brzuszna czy samodzielnie trzeba sie udac do docelowej poradni ? Tk zahaczylo tez o kawalek pluca - guzek 6mm - obraz niejednoznaczny. Rtg nie wykazalo zadnych zmian. Umowilam juz tk klatki piersiowej. A jesli to sa juz przezuty ? Coprawda nie wiem jeszcze jak wyglada wezel wartowniczy ale jestem przerazona. Babcia nie ma zadnych dolegliwosci ze strony trzustki czy pluc. Co robic ? Blagam o jakas rade, pokierowanie.
 
justyna87x 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 2 razy

 #6  Wysłany: 2015-09-05, 14:16  


Chciałabym dokładnie nakreślić sytuację i prosić o pomoc merytoryczną. Wszystko zaczęło się 2 lipca. U mojej babci zauważyłam bardzo niepokojącą zmianę na ramieniu prawym. 6 lipca pojechałam z babcia do chirurga onkologa z centrum onkologii warszawskiego ale prywatnie, by wizyta odbyła się zwyczajnie jak najszybciej. Potwierdziły się moje obawy - decyzja do usunięcia. babcia przyjmuje leki rozrzedzające krew, więc wycięcie zmiany miało miejsce 13 lipca. 27 lipca odebrałyśmy wyniki histopatologiczne :
- czerniak typu guzkowego
- zmiana barwnikowa, owrzodziała w największym wymiarze 6mm
- breslow 3,5 mm, Clark IV
- aktywność mitotyczna 25/ 1mmkw
- niewyraźny odczyn limfocytarny w obrębie guza
- nie znaleziono cech angio- i neuroinwazji
- zmiana usunięta z marginesem bocznym min. 2mm, od strony dna 4mm
stopień zaawansowania T3b Nx MX

Cały wynik rozumiem, wiem, że zadowalający nie jest. Wręcz bardzo niekorzystny.
Babcia na obecna chwilę jest po docięciu w bliźnie operacyjnej oraz biopsji wartownika (25 sierpnia ) Najbliższą wizytę ( usunięcie klamer, odbiór his patu wartownika mamy 11 września ).

W międzyczasie wykonałyśmy TK jamy brzusznej. W jamie brzusznej opisano w obrębie wyrostka haczykowatego trzustki policykliczne zmiany torbielowate o wym. maks ok 35 mm, największa z torbieli o śr ok 18 mm. Ściany grube, ulegające wzmocnieniu kontrastowemu, bez widocznych przyściennych guzków. Wniosek : zmiana torbielowata w obrębie wyrostka haczykowatego trzustki o prawdopodobnym charakterze gruczolaka wielotorbielowatego ewentualnie gruczolakoraka. Babcia nie ma żadnych objawów klinicznych, markery nowotworowe w normie. dziś byłyśmy w centrum onkologii w poradni gastroenterologicznej, będzie wykonane badanie EUS 29 września w związku z tym, lekarz stwierdził, że to cos odrębnego i wcale rakiem nie musi być. Generalnie powiedział, by akurat do tego znaleziska podejść spokojnie. Poza tym w obrębie jamy brzusznej bez żadnych patologii w narządach czy węzłach. TK jamy brzusznej "zahaczyła kawałek płuca... i tu zaczynają się schody.. Na granicy badania w płucu prawym guzek o śr. 6 mm ( w rtg klp nie był rozpoznany, wiem że rtg nie jest dokładnym badaniem )
Wykonałyśmy wiec Tk klatki piersiowej. Guzek w płucach jest jeden, ten który został wyłapany w tk jamy brzusznej. Znajduje się w 9 segmencie, napisano, że to cyt."najpewniej meta". Prócz guzka zwłóknienia itp. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych oraz w dołach nadobojczykowych niepowiększone. W prawym dole pachowym owalne zmiany o niskiej gęstości - o śr. 28 mm, 33 mm, - patologiczne węzły chłonne ?, zmiany płynowe ??, poza tym węzeł chłonny śr 12 mm i prawidłowej strukturze. W lewym dole pachowym nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych ani innych zmian. wnioski : pojedynczy guzek (meta) w segmencie 9 PP.

Tak jak napisałam najbliższa wizyta u doktora z kliniki od prof. Rutkowskego 11 września. Domyślam się, że jeśli wartownik będzie zawierał komórki czerniaka zostanie ustalony termin limfadenektomii. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić z płucem ? Czy lekarz z tkanek miękkich powinien to konsultować z torakochirurgiem ? Czy może ja sama powinnam się z takim specjalista konsultować ( zapisać na wizytę babcię ) Myślę, że zmiana jest mała, nie wiem czy nadaje się do biopsji... ? Czy do zakwalifikowania do leczenia np. zelborafem badanie pet ct starczy( nie wiem czy w ogóle babcia będzie miała je zlecone ), czy musi być czarno na białym, że ten guzek w płucu to czerniak ? Czy z góry lekarze przy wynikach jakie przedstawiłam zakładają, że zmiana ( w tym przypadku ten guzek na płucu to czerniak ) - oczywiście cały czas mam na myśli sytuację, iż w węźle wartowniczym będą komórki czerniaka.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #7  Wysłany: 2015-09-05, 19:44  


Zmiana w płucu ma 6 mm i nie nadaje się ani do biopsji ani do określenia, że jest to na pewno meta.
W zasadzie ze zmianami do 1 cm nie robimy nic, tylko obserwujemy. Tu mamy chorą wysokiego ryzyka, zatem pewnie trzeba będzie wykonać za 2-3 miesiące TK kontrolne.
Nie ma jednak na tę chwilę dowodu na to, że nastąpił rozsiew.
Można zatem dalej leczyć chorą jak bez rozsiewu (tj. wykonać biopsję węzła wartowniczego).

Uprzedzam jednak: zmiana pierwotna nie rokuje dobrze i w świetle tego można spodziewać się rozsiewu. W badaniach TK widać liczne zmiany torbielowate. W wieku chorej mogą one występować, rzeczywiście. Niestety jednak widziałam zbyt wiele zmian, które w badaniach obrazowych opisywano jako torbiele a później okazały się przerzutami czerniaka. Należy zatem zachować czujność (kontrola).

Na tę chwilę są dwa rozwiązania: albo wykonać biopsję węzła wartowniczego albo (przed) badanie PET weryfikujące inne zmiany (w szczególności trzustka - "obraz niejasny", wątroba, inne). Decyzja będzie należała do zespołu Prof. Piotra Rutkowskiego.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
justyna87x 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 2 razy

 #8  Wysłany: 2015-09-05, 19:56  


My juz jestesmy po biopsji wartownika. Wynik his pat odbieramy w najblizszy piatek na wizycie w COI tj. 11 wrzesnia. Wtedy tez pokaze wynik tk klatki piersiowej lekarzowi prowadzacemu. Doktor widzial wczesniej tk jamy brzusznej stad jestesmy po wizycie w poradni gastroenterologicznej- badanie EUS z biopsja zaplanowano na 29 wrzesnia. Bardzo dziekuje DDS za pomoc.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #9  Wysłany: 2015-09-06, 20:11  


justyna87x napisał/a:
My juz jestesmy po biopsji wartownika.

A to przepraszam. Pogubiłam się chyba pomiędzy wpisami na forum a wiadomościami pw. Albo coś przegapiłam. Sprawę mamy jasną.

justyna87x napisał/a:
Wynik his pat odbieramy w najblizszy piatek na wizycie w COI tj. 11 wrzesnia. Wtedy tez pokaze wynik tk klatki piersiowej lekarzowi prowadzacemu. Doktor widzial wczesniej tk jamy brzusznej stad jestesmy po wizycie w poradni gastroenterologicznej- badanie EUS z biopsja zaplanowano na 29 wrzesnia.

Jest zatem tak jak myślałam - zmiana w okolicy trzustki jest najbardziej podejrzana. EUS (w tym wypadku /brak wzmocnienia kontrastowego w innym badaniu obrazowym/ ) to dobra alternatywa dla PET.
TK klatki piersiowej nie budzi obecnie niepokoju. Ta część ciała jest po prostu do obserwacji.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
justyna87x 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 2 razy

 #10  Wysłany: 2015-09-06, 20:47  


Dziekuje DDS, w calym tragizmie tej sytuacji, spokojniejsza jestem o tyle, ze niczego nie pomijamy i prawidlowo diagnozujemy. Pozdrawiam.
 
justyna87x 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 2 razy

 #11  Wysłany: 2015-09-14, 12:03  


Odebralysmy wynik badania histopatologicznego wezla wartowniczego oraz materialu blizny. Wynik : 1) lymphadenitis reactiva 0/1 melan-A (-), 2) cicatrix cutis. Odetchnelam bardzo. Teraz bede diagnozowac te zmiany torbielowate w wyrostku haczykowatym trzustki opisywane w TK i konsultowac sie w sprawie guzka w plucu.
 
justyna87x 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 2 razy

 #12  Wysłany: 2015-09-18, 15:03  


Tak jak napisałam węzeł wartowniczy jest czysty. Niepokoi mnie niemniej jednak opis TK Klatki piersiowej - jego część, która brzmi :

W prawym dole pachowym (po tej stronie na ramieniu był czerniak, cały opis tk kilka postów wyżej ) owalne zmiany o niskiej gęstości - o śr. 28 mm, 33 mm, - patologiczne węzły chłonne ?, zmiany płynowe ??, poza tym węzeł chłonny śr 12 mm i prawidłowej strukturze.

Biopsja węzła wartowniczego odbyła się dnia 25 sierpnia, TK 28 sierpnia. Jak rozumiem obraz nie jest jednoznaczny. Minęło od biopsji wartownika 3,5 tygodnia. Czy powinnam zrobić usg kontrolne węzłów pachowych ? Czy mogą to być zmiany związane z zabiegiem w obrębie pachy te zmiany płynowe ?
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #13  Wysłany: 2015-09-20, 14:55  


justyna87x napisał/a:
Czy powinnam zrobić usg kontrolne węzłów pachowych ? Czy mogą to być zmiany związane z zabiegiem w obrębie pachy te zmiany płynowe ?

Mogą to być równie dobrze zmiany po zabiegu jak patologiczne węzły chłonne. Ze względu na fakt, że zabieg był niedawno najlepszym rozwiązaniem będzie obserwacja. Właśnie za pomocą USG.

Nawiasem mówiąc USG bywa przydatniejszym narzędziem do monitorowania węzłów pachowych i pachwinowych od TK.
I jest to badanie zupełnie bezpieczne - można je więc, w razie potrzeby, wykonywać częściej. Ważne by badanie wykonać na dobrym sprzęcie, a porównawcze na tym samym (idealnie gdyby był też ten sam ultrasonografista).
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Misia1982 


Dołączyła: 03 Lut 2016
Posty: 80
Pomogła: 5 razy

 #14  Wysłany: 2016-08-21, 20:08  


Justyna jak czuje się babcia? co wykazała obserwacja?
_________________
Misia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group