1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Co to za rak ?
Autor Wiadomość
kaltam 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 9

 #1  Wysłany: 2017-03-10, 13:03  Co to za rak ?


Witam wszystkich.
Po zapaleniu oskrzeli (a może płuc) wykonałem zdjęcie kontrolne, które zaowocowało zleceniem na badanie TK z kontrastem. Opis poniżej:
"Patologiczna miekkotkankowa spikularna struktura wielkości około 3,7 x 3 cm w części przyśrodkowej szczytu płuca lewego z okrężnym naciekiem i przewężeniem swiatła oskrzeli do segmentu 1/2 płata górnago, ze zmianami nidodmowymi i zmniejszeniem objętości płata górnego z naciekiem na opłucną śródpiersiową i opłucną międzypłatową, z przyleganiem do łuku aorty.
Pogrubienie zrębu śródzrazikowego i przegród międzyzrazikowych w obrębie segmentu 1/2 płuca lewego.
Zmiany drobnosiateczkowe w przykręgosłupowej części segmentu 10 i w tylnym zachyłku przeponowo - żebrowym po prawej stronie - niewielkie zmiany włókniste. Innych zmian w obrębie płuc i opłucnej po prawej stronie nie stwierdzono.
Pojedyncze węzły chłonne wielkości do 1,3 cm w górnym biegunie wnęki lewej, poza tym nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych w obrębie śródpiersia i wnęk płucnych.
Aorta piersiowa prawidłowa.
WNIOSKI: tu płuca lewego"

Dodam o sobie, że jestem mężczyzną w wieku 60 lat, niepalącym od 20 lat i uprawiam intensywnie kolarstwo (przejeżdżam do 500 km miesięcznie - teraz na trenażeże), jestem sprawy fizycznie bez innych chorób przewlekłych. Ostatnie (z jesieni 2016) badania morfologii, OB, CRP, i inne bez żadnych odchyleń od norm.
Proszę o poradę:
1. Jaka powinna być dalsza kolejność diagozowania.
2. Czy mogę dalej żyć intensywnie i trenować.

Spadło to na mnie niespodziewanie i zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji dlatego proszę o konkretne sugestie w tym badań w pełni płatnych. :?:
 
eneta 


Dołączyła: 09 Gru 2016
Posty: 21

 #2  Wysłany: 2017-03-10, 13:40  


Z takimi wynikami powinieneś zostać skierowany na bronchoskopie. Dzięki niej może uda się pobrać materiał do badania histopatologicznego i okreslenia "co to".
Na pewno potrzebna jest dalsza diagnostyka trzeba sprawdzic czy są gdzies inne zmiany.
Bez wyników histopat. Raczej nikt Ci nic nie powie.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #3  Wysłany: 2017-03-10, 14:35  


kaltam,
Obraz TK budzi duże podejrzenia i jest niestety mocno niepokojący.
Teraz jak najszybciej trzeba pogłębić diagnostykę czyli szpital i bronchoskopia żeby pobrać materiał do badań hist.pat. bez tego nie da się nic określić a tym bardziej leczyć.

Ad. 1 to co napisałam wyżej.
Ad 2. Jeśli nie czujesz zmęczenia czy innych dolegliwości to na pewno siedzenie i czekanie Ci nie pomoże. Oczywiście możesz się ruszać, ale przede wszystkim działaj teraz w kierunku swojego zdrowia, bo to teraz priorytet.

Proponowałabym również zrobić chociażby usg jamy brzusznej.

pozdrawiam i witam na forum.
 
kaltam 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 9

 #4  Wysłany: 2017-03-13, 07:57  


Dzięki za już. Wizyty umówione. Zastanawiam się jak można wykonać bronchoskopie w szczycie - da się zakręcić wziernikiem i pchać w górę ???
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2017-03-13, 08:15  


kaltam,
Cytat:
z okrężnym naciekiem i przewężeniem swiatła oskrzeli

Tyle z opisu tk - być może tą drogą uda się dotrzeć do zmiany. Jeśli nie to trzeba wykonać biopsję przez klatkę piersiową.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #6  Wysłany: 2017-03-13, 10:06  


kaltam napisał/a:
WNIOSKI: tu płuca lewego"
Wnioski po przeprowadzeniu TK to: tu (tumor) płuca lewego
kaltam
jak napisała już marzena66 i eneta trzeba jak najszybciej pogłębić diagnostykę. Sam opis dość dużej zmiany - budowa spikularna czyli nieregularna - budzi już podejrzenia. Ze względu na trudny dostęp może być tak że bronchoskopia faktycznie nie da decydującego wyniku bo nie uda się pobrać chorej tkanki i będzie potrzebna - jak napisała missy biopsja. Tak czy tak muszą zostać pobrane komórki do badania histopatologicznego.
USG jamy brzsznej też powinno być przeprowadzone - da obraz innych narządów wewnętrznych.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
kaltam 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 9

 #7  Wysłany: 2017-03-17, 19:02  


Jestem po kilkudniowm pobycie w szpitalu na badania i po kolei.
USG - bez uwag / zmian poza małym (5 mm) kamyczkiem w woreczku żółciowym.
Endoskopowa biopsja oskrzela - krtań tchawica ostroga główna i prawe drzewo oskrzelowe bez zmian. Po stronie lewej na ścianie przyśrodkowej w dystalnym odcianku oskrzela głównego zaczerwienienie śluzówki - pobrano wycinki. Poniżej na ścianie tylnej widoczne ślepo zakończone ujście dodatkowego oskrzela. Odessano aspirat do badań.
Badanie spirometryczne - w normie
Badanie krwi, moczu - w normie.
Badanie mikrobiologiczne - posiew z dolnych dróg oddechowych. Wynik ujemny.
Wyniki ze bronchoskopii za 2 tygodnie.
Niestety nie pobrano wycinka z miejsca zmiany (szczyt płuca) i mam skierowanie do jedej z klinik, w planie biopsja i PET.
Chętnie wysłucham wszelkich porad.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2017-03-17, 20:15  


kaltam,
Z tego co napisałeś to na razie wniosków nie wyciągniemy.
Dobrze, że wyniki, które porobiono są dobre a teraz trzeba czekać na
kaltam napisał/a:
Wyniki ze bronchoskopii za 2 tygodnie.

właśnie na wynik z bronchoskopii, czy wyjdzie coś z badania nie wiadomo, jak nie trafili w miejsce, które jest chorobowo zmienione wyniki z bronchoskopii mogą nic nie wnieść nowego i trzeba będzie zrobić to co pisała wcześniej missy,
Cytat:
Jeśli nie to trzeba wykonać biopsję przez klatkę piersiową.

Badanie PET to dobrze, da obraz całego organizmu. Nie wiem tylko czy już masz robić biopsję czy czekać na wynik bronchoskopii?

pozdrawiam
 
kaltam 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 9

 #9  Wysłany: 2017-03-18, 08:12  


Biopsja będzie po wyniku bronchoskopii, kiedy jej wyniki nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi. Myślę ze w przyszłym tygodniu poznam plan dla mnie i wtedy dam znać co i jak.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #10  Wysłany: 2017-03-18, 15:47  


kaltam napisał/a:
Biopsja będzie po wyniku bronchoskopii, kiedy jej wyniki nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi

Prawidłowo. Czekamy zatem na dalsze wyniki.

pozdrawiam
 
kaltam 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 9

 #11  Wysłany: 2017-04-06, 08:02  


Wyniki bronchoskopii nic nie wniosły (nie stwierdzono utkania nowotworowego w błonie śluzowej oskrzela a jedyniek naciek zapalny, nie ma gruźlicy; posiew z dolnych dróg oddechowych ujemny; w tym co udało się pobrać nie stwierdzono komórek nowotworu złośliwego) - bo nie dotarto do samego guza.
Jestem już po badaniu pet-ck. Wyników na piśmie jeszcze nie mam ale z tego co oglądał torakochirurg to stwierdził że "świeci" tylko przedmiotowy guz, reszta ciała ciemna. Na dzień dzisiejszy: jest ewidentnie nowotwór złośliwy (90%) bez przerzutów.
W przyszłym tygodniu jestem na oddz. torakochirurgii w celu biopsji guza i węzła chłonnego.
Docelowo: operacja usunięcia górnego płatu płuca lewego.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #12  Wysłany: 2017-04-06, 08:26  


kaltam napisał/a:
W przyszłym tygodniu jestem na oddz. torakochirurgii w celu biopsji guza i węzła chłonnego.Docelowo: operacja usunięcia górnego płatu płuca lewego.
To dobrze. W sumie tylko całkowite wycięcie zmiany daje szansę na wyleczenie. Trzymam kciuki.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #13  Wysłany: 2017-04-06, 11:50  


kaltam,
Pech ale bywa, że bronchoskopia pokazuje zakłamane wyniki, źle trafiono i tyle.
Raczej wygląda to w płucach na zmianę złośliwą więc trzeba jak najszybciej diagnozować jeszcze raz.

To, że PET dobry, brak przerzutów jest dobrą informacją.
Operacja jeśli będzie możliwa to też dobra informacja.

Trzymaj się i działaj, pozdrawiam.
 
kaltam 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 9

 #14  Wysłany: 2017-04-06, 12:24  


Bronchoskopia nie mogła pokazać właściwych wyników bo jak dojść końcówką aparatu do szczytu płuca - to jest fizycznie niemożliwe. Lekarze zdawali sobie z tego sprawę ale liczyli że może naciek na oskrzela jest większy i znajdą się jakieś komórki rakowe.
Teraz ma się wykazć szpital kliniczy (biopsja i docelowe leczenie) i chyba dobrze trafiłem bo pet-ck dostałem w 7 dni.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #15  Wysłany: 2017-04-06, 15:36  


Już o tym missy, pisała, że może być problem.
missy napisał/a:

kaltam,
Cytat:
z okrężnym naciekiem i przewężeniem swiatła oskrzeli

Tyle z opisu tk - być może tą drogą uda się dotrzeć do zmiany. Jeśli nie to trzeba wykonać biopsję przez klatkę piersiową.


Mam nadzieję, że w rękach dobrych jesteś i wszystko pójdzie pomyślnie, czego Ci oczywiście życzę :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group