1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
cień na płucu
Autor Wiadomość
mysza 


Dołączyła: 14 Lis 2012
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2012-11-14, 20:06  cień na płucu


Witam,
jakiś czas temu mój tato spadł z wysokości ok 1 m (ma 74 lata). Po upadku czuł się coraz gorzej, źle oddychał bolała go klatka piersiowa. Po ok. 2 tygodniach wreszcie dał się zaciągnąć do lekarza rodzinnego. Ten stwierdził wodę w płucach i wypisał skierowanie do szpitala. Tego samego dnia tato trafił na oddział wewn. z rozpoznaniem płyn w opłucnej, rtg cień na płucu prawym.
Po tygodniu zrobiono mu biopsję guza. Wynik:

BAC:
Pod kontrolą TK wykonano biopsję aspiracyjną cienkoigłową zmiany ogniskowej prawego płuca, uzyskując po bardzo długim czasie aspiracji jedynie skąpy materiał: powodem utrudnień w otrzymaniu bardziej obfitego materiału było zaczopowanie igły materiałem tkankowym. Końcówka igły biopsyjnej tkwiła w badanym ognisku.
W prawej jamie opłucnej obecny płyn. W czasie BACC powstała odma.

Po tym badaniu i powikłaniach jakie wynikły, tato trafił w trybie natychmiastowym na oddział chirurgii gdzie założono mu dren. Płynu w opłucnej było ponad 3 litry i przez kolejne 5 dni tato był podłączony do tego drenu z jakąs pompą próżniową?.

Wyniki badania płynu z jamy opłucnowej:
Mikroskopowo:
W rozmazach bezpośrednich i wykonanych z osadu płynu (z cytowirówki) nie ma komórek atypowych: obecne są nieliczne prawidłowe komórki międzybłonka, granulocyty (głównie kwasochłonne) i limfocyty.

Proszę o pomoc. O co tak właściwie chodzi i co dokładnie jest mojemu tacie?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-11-14, 20:20  


Czy było wykonane TK klatki piersiowej? Jeśli tak, jaki jest wynik?
_________________
 
mysza 


Dołączyła: 14 Lis 2012
Posty: 10

 #3  Wysłany: 2012-11-14, 22:08  


tk było wykonywane w szpitalu ale niestety nie mam opisu. To czym w tej chwili dysponuję przesłałam w poprzednim poście
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-11-14, 22:18  


Poprosimy w takim razie, kiedy będzie to możliwe, o przepisanie wyniku TK klatki - to bardzo istotny wynik.
_________________
 
mysza 


Dołączyła: 14 Lis 2012
Posty: 10

 #5  Wysłany: 2012-11-14, 22:34  


A, przepraszam mam jeszcze kartę informacyjną leczenia szpitalnego.

Rozpoznanie: Tumor pulmonae dx. Pnumothorax dx.
Leczenie: 08.12.2009r.. Drainage cavi pleurae dx.
Morfologia: WBC - 8,48tys/uL, RBC - 4,23 mln/uL, HGB - 14,0g/dl, HCT - 42,0%, PLT - 491 000
Biochemia: Na - 142mmol/l, K - 5,2 mmol/l, , Cl 105 mmol/l
Układ krzepniecia: norma
HBsAg - ujemny, A-HCV - ujemny

RTG Klatki piersiowej (P-A 07-11-2012)
Drenaz prawej jamy oplucnowej z powodu odmy - koniec drenu nadprzeponowo. Obecnie widoczna jest odma szczatkowa (7 mm) w szczycie tego pluca. Nadprzeponowo po tej stronie nieliczne zageszczenia i najpewniej slad plynu w zachylku przeponowo-zebrowym. Jak poprzedniu w polu dolnym tego pluca cien okragly o srednicy 20 mm. Obecnie widoczna jest druga mniejsza zmiana (7 mm) obwodowo w polu srodkowym tego pluca. Obraz pluca lewego w normie. Prawa czesc przepony zatarta. Lewa kopula przepony wolna.

EPIKRYZA WYPISOWA
Przyjeta do Oddzialu Klatki Piersowej w trybie pilnym z powodu wystapienia odmy oplucnej po urazie. W dniu przyjecia odbarczono pluco i zastosowano drenaz jamy oplucnowej. Uzyskano poprawe stanu ogolnego i miejscowego, w stanie ogolnym dobrym z zaleceniami.
1) Kontola w Porani Chirurgicznej za 7 dni (zdjecie szwow)
2) Clexane 7 dni
3) Ketonal doraznie
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-11-14, 22:54  


Ok, jednak jeśli to możliwe, wynik TK byłby bardzo pomocny.
_________________
 
mysza 


Dołączyła: 14 Lis 2012
Posty: 10

 #7  Wysłany: 2012-11-22, 19:55  


absenteeism napisał/a:
Czy było wykonane TK klatki piersiowej? Jeśli tak, jaki jest wynik?

Witam, mam wyniki TK:

TK klatki piersiowej:
Badanie TK klatki piersiowej w warstwach 5mm przed i po podaniu kontrastu i.v.
Lewa jama opłucnowa wolna. Płyn w zakresie prawej jamy opłucnowej szerokości do 85 mm. Niewielkie zmiany nieodmowo-zapalne ponad warstwą płynu w podstawnych partiach płuca prawego. W segmencie 3 płuca prawego zmiana ogniskowa o wymiarach 24x23 mm, w obwodowej części zmiany widoczne sa drobne ogniska powietrzne. Powyżej, drobne 6 mm zagęszczenie (Se4 Im 28).
Całość obrazu w pierwszym rzędzie odpowiada zmianie rozrostowej do różnicowania z ogniskowym zapaleniem - do badania kontrolnego po leczeniu i do ewentualnego BAC.
Płuco lewe bez zmian ogniskowych Oba płuca z cechami rozedmy.
Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych w zakresie śródpiersia i wnęk. Nadnercza bez zmian.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-11-22, 22:49  


Czy lekarze zamierzają spróbować jeszcze raz z biopsją guza?
_________________
 
mysza 


Dołączyła: 14 Lis 2012
Posty: 10

 #9  Wysłany: 2012-11-23, 16:05  


Witam,
Jak byliśmy w poradni chirurgicznej na zdjęciu szwów w środę, lekarz kazał zarejestrować się do innego chirurga (wizyta 27.11) i zasugerował, że najprawdopodobniej biopsja będzie robiona jeszcze raz. Ale na chwilę obecną nie wiem nic na pewno.
Problem w tym, że tato czuje się coraz gorzej. Prawie nie śpi, prawie nie je. Boli go cała klatka piersiowa, szczególnie prawa strona i na dodatek tabletki przeciwbólowe (Refastin)wypisane przez lekarza powodują biegunki i ból w dole brzucha. Dziś tato miał nie brać już tych tabletek, ale nie wiem czy wytrzyma z bólem, a nie wiem co można by podać w zamian. W środę miał też robione kolejny RTG klatki piersiowej.
Oto wynik:

RTG KLP:
Stan po drenażu prawej jamy opłucnowej z powodu odmy- dren usunięto, komora odmowa nie jest widoczna.
Przepona prawa wyżej ustawiona - podciągnięta przez zrosty? nie można jednak wykluczyć zmian niedodmowych w płacie dolnym tego płuca. Nadprzeponowo widoczne są dwa cienie okrągłe o średnicach 10 i 20 mm - mata?
Obraz płuca lewego w normie.
Lewa kopuła przepony wolna.

Nie wiem co robić i do kogo jeszcze się udać żeby pomóc tacie. Nikt nic nie mówi wprost. Odsyłają od jednego lekarza do drugiego i wciąż nic nie wiadomo. Ja widzę jak tato cierpi, a proszę mi wierzyć przez 42 lata nigdy nie słyszałam, żeby się na coś uskarżał. Chciałabym żeby chociaż mniej go bolało. Może jakaś sugestia co do leków przeciwbólowych?
I jeszcze jedno: czy spadnięte płuco jest wynikiem odmy?
Dziękuję
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2012-11-24, 03:05  


mysza napisał/a:
tabletki przeciwbólowe (Refastin)wypisane przez lekarza powodują biegunki i ból w dole brzucha.

A tata bierze coś osłonowo przy Refastinie? Coś w ogóle oprócz Refastinu?

mysza napisał/a:
Może jakaś sugestia co do leków przeciwbólowych?

Czego byśmy nie zasugerowali, i tak będą to leki na receptę, więc o ich zapisaniu musi zadecydować lekarz. Zgłaszaliście prowadzącemu dolegliwości po Refastinie?

mysza napisał/a:
czy spadnięte płuco jest wynikiem odmy?

Tak.
_________________
 
mysza 


Dołączyła: 14 Lis 2012
Posty: 10

 #11  Wysłany: 2012-11-24, 13:55  


Tato brał najpierw po szpitalu Clexane przez 7 dni i Refastin. Nic poza tym nie miał zalecone. Osłonowych też nie brał. Nie zgłaszaliśmy jeszcze lekarzowi dolegliwości bo pojawiły się pomiędzy wizytami. U lekarza będziemy we wtorek 27.11.

Proszę powiedzieć, czy odma jest często powikłaniem po biopsji? Boję się, że znów będą komplikacje przy ewentualnej następnej biopsji. Co to są zmiany niedodmowe, oraz co oznacza w wyniku słowo "mata?". Czy możliwe jest żeby drugi cień na RTG który miał 7mm dwa tygodnie temu teraz miał już 10mm?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2012-11-24, 14:13  


mysza napisał/a:
czy odma jest często powikłaniem po biopsji?

Czasem się zdarza.

mysza napisał/a:
Co to są zmiany niedodmowe

>> Niedodma / wikipedia.org <<

mysza napisał/a:
co oznacza w wyniku słowo "mata?

Zapewne jest tam napisane "meta", co oznacza przerzut.

mysza napisał/a:
Czy możliwe jest żeby drugi cień na RTG który miał 7mm dwa tygodnie temu teraz miał już 10mm?

RTG nie jest badaniem bardzo dokładnym, więc jest możliwe, że są to np. zmiany wynikające z niedokładnego pomiaru. Ale niestety jest też możliwe, że są to szybko rosnące ogniska nowotworowe.
_________________
 
mysza 


Dołączyła: 14 Lis 2012
Posty: 10

 #13  Wysłany: 2013-01-22, 22:14  


Witam ponownie
Minęło trochę czasu, badania, konsultacje, pobyt w szpitalu i niestety wciąż nie wiem dokładnie co dolega mojemu tacie.
Mam kolejne wyniki i znów poproszę o opinię.

W szpitalu wykonano tacie prawostronną diagnostyczną torakotomię, w trakcie której pobrano wycinki z opłucnej ściennej. Nie uwidoczniono wolnej jamy opłucnej.

Wynik badania histopatologicznego:
Makroskopowo:
A1 - 2 - (2); Kilka szarych fragmentów tkanki wielkości od 0,5 do 1,5 cm.
Mikroskopowo:
Adenocarcinoma metastaticum (CK7 +, CK19 +, CK20 +/-, CDX2 +, kalretynina -, CK5/6 -, TTF1 -, WT1 -)
Obraz najbardziej przemawia za przerzutem nowotworu z górnego odcinka przewodu pokarmowego lub trzustki.
Ilość preparatów/bloczków: 2

Po wizycie u onkologa tato dostał skierowanie na gastroskopię. Oto wynik:

Gastroskopia:
Gastroskopia dość trudna z powodu złej tolerancji badania przez chorego.
W przełyku białawe naloty mogące odpowiadać grzybicy. Wpust bez zmian. W żołądku niewielka ilość wydzieliny śluzowej. Błona śluzowa żołądka znacznie przekrwiona, nieżytowa. Odźwiernik i opuszka dwunastnicy bez zmian.
Wn. Gastritis. Candidiasis oesophagi

Na 29.02 tato ma skierowanie na pierwszą chemię.

Pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2013-01-22, 22:21  


A co dokładnie chciałabyś, by wyjaśnić, wytłumaczyć?
_________________
 
mysza 


Dołączyła: 14 Lis 2012
Posty: 10

 #15  Wysłany: 2013-01-22, 22:56  


Np to, co oznaczają te literki w wyniku badania (torakotomii). Czy wynika z nich jaki to nowotwór, jakie stadium?
Dziś usłyszałam, że w górnym odcinku przewodu pokarmowego nie ma guza-czy to oznacza, że zmiany na płucu nie są przerzutem?

Tato bardzo cierpi. Nie śpi, nie je, nie może długo siedzieć, nie może dłużej postać. Ma problemy z oddychaniem. Dostał od onkologa plastry przeciwbólowe( nazwy nie pamiętam) przykleja się je co trzy doby, dodatkowo 2x dziennie ketonal, oraz 4x dziennie paracetamol.To wciąż nie pomaga. Czy jest szansa, że po chemii ten ból choć trochę ustąpi?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group