1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
choroba mojego teścia........pomóżcie
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #61  Wysłany: 2012-03-12, 09:34  


guzia napisał/a:
nie wiem czy to dobrze że nie ma nic przeciwobrzękowego z racji pozostałości w głowie.

Dexaven działa p/obrzękowo.
_________________
 
guzia 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 123
Pomogła: 5 razy

 #62  Wysłany: 2012-03-12, 10:04  


absenteeism dziękuję :)
 
sulek 


Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 67
Pomogła: 2 razy

 #63  Wysłany: 2012-03-12, 11:09  


trzymaj się! życzę Ci i całej Rodzinie dużo sił, spokoju ducha. Cieszcie się każdą chwilą, wiem jak to może dla Ciebie brzmieć, ale korzystaj ze wspólnych chwil, bo one są teraz Wam dane...
 
guzia 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 123
Pomogła: 5 razy

 #64  Wysłany: 2012-03-22, 09:23  


u nas w zasadzie jak narazie bez mian, tato czuje się dobrze tzn. tym razem zastrzyk neulsta nie dał efektów ubocznych z czego wszyscy się cieszymy :)
w poniedziałek tato ma rozpocząć naświetlania w związku z tym mam kilka pytań( z góry przepraszam jeśli któreś (lub wszystkie) są banalne lub naiwne :--: :
1. czy przed naświetleniem robi się zwykle jakieś badania?
2. w jaki sposób określa się dawkę?
3. czy może być tak że po naświetlaniach samopoczucie taty będzie dużo gorsze niż po chemii?
4. jakie sa możliwe skutki uboczne radioterapii?
5. czy są jakieś "specjalne środki ostrożności" jeśli chodzi o postępowanie po naświetleniach? tzn o co ma dbać tato i my aby było jak najlepiej?
6. no i ostatnie (chociaż to chyba bardziej stwierdzenie niz pytanie) radioterapia chorego nie ma wpływu (skutków)na otaczających chorego ludzi - szczególnie chodzi mi o dziecko bo mam malutkiego synka...

będę wdzięczna za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #65  Wysłany: 2012-03-22, 10:20  


guzia napisał/a:
1. czy przed naświetleniem robi się zwykle jakieś badania?

Wykonuje się TK ale w celu dokładnego określenia miejsca naświetlanego. Mogą też zrobić morfologię, ale nie muszą.

guzia napisał/a:
2. w jaki sposób określa się dawkę?

Robi to radiolog, na podstawie konsultacji z onkologiem prowadzącym.

guzia napisał/a:
3. czy może być tak że po naświetlaniach samopoczucie taty będzie dużo gorsze niż po chemii?

Może. Ale nie musi :)

guzia napisał/a:
4. jakie sa możliwe skutki uboczne radioterapii?

Proponuję poczytać tutaj: http://policzmysie.pl/por...skutki-uboczne/

guzia napisał/a:
5. czy są jakieś "specjalne środki ostrożności" jeśli chodzi o postępowanie po naświetleniach? tzn o co ma dbać tato i my aby było jak najlepiej?

W powyższym linku znajdziesz sporo na ten temat, na Forum też jest wiele porad odnośnie postępowania po naświetlaniach. Zresztą myślę, że lekarz poinformuje tatę o wszystkich zaleceniach :)

guzia napisał/a:
6. no i ostatnie (chociaż to chyba bardziej stwierdzenie niz pytanie) radioterapia chorego nie ma wpływu (skutków)na otaczających chorego ludzi - szczególnie chodzi mi o dziecko bo mam malutkiego synka...

Nie ma wpływu.
_________________
 
guzia 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 123
Pomogła: 5 razy

 #66  Wysłany: 2012-03-23, 06:45  


absenteeism ogromnie dziękuję za odpowiedź, poczytałam podesłanego linka i wiem czego możemy sie spodziewać
 
guzia 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 123
Pomogła: 5 razy

 #67  Wysłany: 2012-03-26, 19:15  


tato od dziś w szpitalu, ma tam być przez cały cykl naświetlań, jeszcze nie wiem ile to potrwa i co dokładnie bedzie naświetlane ( czy tylko głowa, czy też płuca i nadnercze), nie wiem czy dobrze usłyszałam w szpitalu ale czy taki cykl naświetlań może trwać ok 6-8 tygodni????
jutro mają robić tacie badania i wtedy cos więcej bedzie wiadomo.....
a i jeszcze jedno pytanko....czy w trakcie naświetlań należy uważać z myciem się tzn ograniczyć mycie ciała?????

[ Dodano: 2012-03-26, 19:29 ]
to jeszcze ja, własnie mama dzwoniła po wizycie u taty i juz mniej więcej wiem co i jak, otóż te 6-8 tyg to nie dotyczy taty :--: jak wszystko będzie dobrze to w piątek tato wyjdzie do domu po naświetleniach ( teraz tylko głowa jest naświetlana)
przepraszam za zbyt szybkie zrobienie "rabanu" wokół tematu :oops:

[ Dodano: 2012-03-27, 08:41 ]
to znowu ja....z pytaniem
ile naświetleń może mieć chory w trakcie radioteriapii..tzn czy jak teraz tato ma naświetlana głowę to potem może mieć radioterapie na płuca i nadnercze,?
czy mozna mieć kilka serii naświetleń (w odstępach czasu) tego samego miejsca???
 
guzia 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 123
Pomogła: 5 razy

 #68  Wysłany: 2012-03-28, 08:29  


tato od poniedziałku ma naświetlania, jak narazie dokucza mu ból głowy ale dostaje cos przeciwbólowego....
pełny opis przebiegu naświetlań będę miała w piątek to cos napiszę
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #69  Wysłany: 2012-03-28, 10:07  


guzia napisał/a:
czy jak teraz tato ma naświetlana głowę to potem może mieć radioterapie na płuca i nadnercze,?

Teoretycznie może - każdy narząd, obszar ciała ma swoją dawkę maksymalną promieniowania, jaką może przyjąć. Więc wykorzystanie dawki na jeden narząd nie przeszkadza w naświetleniu innego.

guzia napisał/a:
czy mozna mieć kilka serii naświetleń (w odstępach czasu) tego samego miejsca?

Zależy w jakiej dawce są te naświetlania i ile ich jest - kwestią kluczową jest tu dawka łączna, jaką dane miejsce naświetlane otrzyma. Jeśli łączna dawka przekracza dawkę maksymalną przewidzianą na dany obszar, to nie jest możliwe ponowne naświetlenie.
_________________
 
guzia 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 123
Pomogła: 5 razy

 #70  Wysłany: 2012-03-30, 19:05  


tato już w domu po naświetleniach.....
ogólnie czuje się dobrze, tylko troszkę ma mniej sił ale to po naświetlaniach raczej normalne, a teraz oczywiście mam kilka pytań o naświetlania
tato dostał dawkę 2000 cGy/g na pola czaszkowe - czy to dawka standardowa? miał 5 naświetleń, raz dziennie
w opisie promieniowania napisane jest 92.223 promieniowanie X

do domu nie dostał żadnych leków - nie wiem czy to dobrze że nie ma nic przeciwobrzękowego tak na wszelki wypadek????
lekarz powiedział że gdyby cokolwiek niepokojącego się działo to od razu do szpitala mamy jechać.
za miesiąc ma zleconą kontrolę w centrum onkologii....czy wtedy możemy się spodziewać jakiś badań???
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #71  Wysłany: 2012-03-31, 21:11  


guzia napisał/a:
tato dostał dawkę 2000 cGy/g na pola czaszkowe - czy to dawka standardowa? miał 5 naświetleń

Tak, standardowa: 20 Gy w 5 frakcjach po 4 Gy.

A jakie leki tata bierze obecnie, tak na stałe (np. zapisane po chemii przez onkologa, czy inne)?
_________________
 
guzia 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 123
Pomogła: 5 razy

 #72  Wysłany: 2012-04-01, 16:50  


absenteeism napisał/a:
A jakie leki tata bierze obecnie, tak na stałe (np. zapisane po chemii przez onkologa, czy inne)?

no właśnie żadnych nie bierze..........
wcześniejszy zestaw leków zakończony, tym razem w szpitalu o lekach nic nie powiedzieli, w karcie nie ma zaleceń odnośnie jakichkolwiek leków tak jak to było poprzednio po chemii, no i ja się martwię że tato nic nie bierze......wizyta u lekarza onkologa za miesiąc ale boję się że tak długo bez leków to nie za dobrze......
tatę po tych naświetlaniach pobolewa tył głowy i jak to mówi czuje się jak "naleśnik"....

[ Dodano: 2012-04-01, 16:51 ]
po jakim czasie od chemii i naświetlań zwykle są badania (tomograf, rezonans) aby sprawdzić czy leczenie cokolwiek daje???
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #73  Wysłany: 2012-04-01, 16:55  


Powinni zrobić kontrolne TK po zakończeniu planowanych cykli chemioterapii. Skoro pisałaś, że tata otrzymał 3 - ostatni z zaplanowanych cykli, to po nim powinno zostać wykonane TK w celu oceny odpowiedzi na leczenie.
Co do leków - warto skonsultować się z onkologiem i zapytać.
_________________
 
guzia 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 123
Pomogła: 5 razy

 #74  Wysłany: 2012-04-01, 16:59  


no właśnie lekarka powiedziała nam że kontrolne tk będzie miał po naświetlaniach coby za często taty nie męczyć....już sama nie wiem co lepsze....
przed naświetleniami nie miał tk, tylko przed ostatnią chemią miał prześwietlenie płuc ale wiem że to za mało
Cytat:
Co do leków - warto skonsultować się z onkologiem i zapytać.

zapytamy bo bardzo mnie to niepokoi
 
roman1130 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Gru 2011
Posty: 2050
Skąd: Alwernia
Pomógł: 557 razy

 #75  Wysłany: 2012-04-02, 10:38  


Witaj.
Po zakończonych naświetlaniach jest standardowa kontrola dopiero po miesiącu czasu, tak że badanie TK może mieć miejsce nawet po upływie ok 2 miesięcy od ostatniego zabiegu, dzieje się tak z uwagi na fakt, że naświetlanie działa jeszcze przez okres 3-6 miesięcy, czyli późniejsze badania są bardziej wiarygodne, a oszczędzają zarówno organizm, jak i kasę za badania.
Mnie przełożono datę badania kontrolnego o 14 dni, czyli badanie TK też będzie spóźnione w stosunku do tego czego się spodziewałem.
Leczenie niestety jest bardzo długotrwałe i wymaga anielskiej cierpliwości, a tej niekiedy brakuje.
Myślę, że jedzenie tabletek nie jest bezwzględnie konieczne, jeśli nie ma takiej potrzeby, nie ma sensu zatruwać organizmu chemią, po leki zawsze możesz zwrócić się do lekarza w momencie kiedy zaistnieje taka potrzeba.
Życzę siły i cierpliwości. |uscisk| :flower:
_________________
romek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group