1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
choroba Mamy, prosze o pomoc/sugestie
Autor Wiadomość
junka 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2015-04-21, 00:13  choroba Mamy, prosze o pomoc/sugestie


Witam,

Bardzo proszę o opinie, pomoc w sprawie mojej Mamy. Ponad rok temu, w styczniu okazało się, że ma czerniaka. Od zawsze Mama miała na biodrze znamię, pamiętam je jeszcze jak byłam dzieckiem. Przez przypadek zauważyłam w zeszłym roku, że znamię jest bardzo duże i wypukłe. Mama stwierdziła, że już nawet nie pamięta kiedy się jej tak powiększyło…. W lutym zeszłego roku Mama miała wycięcie węzłów wartowniczych i docięcie blizny w onkologii w Warszawie. Okazało się, że w pachwinie były komórki czerniaka. Pod pachą było czysto. W marcu wycięcie wszystkich węzłów chłonnych w pachwinie.
(Wynik:
1. węzły udowo – pachwinowe: fragment tkanki tłuszczowej śr. 9cm z wrzecionowaty płatem skóry 7,5x1,5cm, w skórze wygojona blizna. W tkance tłuszczowej ztłuszczałe węzły chłonne Sr. Do 3 cm oraz obszar o wyglądzie ziarniny resorbcyjnej. 1 – blizna, 2-5 W/Chłonne, 6-ziarnina.
2. Węzły biodrowo-zasłonowe : wezły chłonne śr do 2,5cm, 1-4
3. blizna po operacji mortona: wrzecionowaty fragment skóry 4,5x1cm z tkanka podskórną grubości do 2 cm. W skórze wygojona blizna. W tkance tłuszczowej szare pasma o wzmożonej spoistości. 1-2)
Lekarz stwierdził, że to dobry wynik, no i ze operacja była tak czy inaczej potrzebna. Potem za 5 miesięcy kontrola w onkologii z USG jamy brzusznej i rentgenem klatki. Wszystko w porządku lekarz poprosił na kolejną wizytę tylko USG jamy brzusznej. Następna wizyta w styczniu i tez wynik USG w porządku. W marcu Mama wyczuła dwa guzki pod pachą. Prywatna wizyta u chirurga, a ten od razu skierowanie do onkologii z podejrzeniem przerzutów. Pierwsza biopsja była zle wykonana bo nic nie wyszło, jednak druga potwierdziła przerzuty w węzłach pod pachą. Tak samo jak tomografia komputerowa. Za tydzień Mama ma operacje wycięcia węzłów pod pachą.

Łudziłam się w zeszłym roku, ze po wycięciu wszystkich węzłów i wyniku, że nie były zajęte, że choroba się zatrzyma i da spokój na dłuższy czas. Jednak lekarz powiedział, że czerniak u Mamy jest w zaawansowanym stadium i ryzyko przerzutów bardzo duże :-(

Bardzo proszę o informację co można więcej zrobić poza tą kolejną operacją. Jakie pytania mam zadać po operacji lekarzowi? Czy uważacie, że Mama powinna otrzymać naświetlania/chemię?
Czy powinna już otrzymać jakieś lekarstwa na czerniaka, jeśli pojawiły się przerzuty? Czytałam, że lekarstwa podaje się tylko osobom które maja przerzuty czerniaka.

Czy stosować jakaś dietę wspomagającą?
Czy są na świecie jakieś ośrodki specjalizujące się w czerniakach, gdzie warto się odezwać?

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje, opinie, sugestie.

Wynik badania histopatologicznego:
Czerniak skóry typ guzkowaty bez owrzodzenia
Breslow 7,5 mm pT4a.
Nie stwierdzono angioinwazji.
Brak cech regresji.
Brak nacieków limfocytarnych.
Indeks miotyczny 4 mitozy/1mm2
W sąsiedztwie czerniaka widoczne znamię brzezne.
Margines chirurgiczny boczny 0,1cm.
Margines w głębi 0,5cm.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group