1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: JustynaS1975
2016-12-06, 14:38
chłoniak grudkowy
Autor Wiadomość
Asbaria 



Dołączyła: 29 Lis 2016
Posty: 178
Skąd: Bielsko-Biała
Pomogła: 5 razy

 #106  Wysłany: 2017-05-09, 21:00  


Witajcie.
Właśnie zaczęłam radioterapię, dzisiaj był drugi dzień, przede mną jeszcze 13.
Mam zrobioną specjalną maskę, którą unieruchamiają mi cała głowę, bo przypinają ją do "stołu" na którym leżę.. więc nawet jeśli przyszło by mi do głowy, żeby stamtąd uciec, to nie dam rady.. |boisie|
Na razie dobrze się czuję, aczkolwiek pomału zaczynam czuć szczękę.. nie wiem czy to przez to naświetlanie, czy przez wpierdzielanie ciastek, które jeszcze jestem w stanie zjeść, bo później to już chyba nie da rady :mrgreen: No i jeszcze jestem jakaś taka słaba, oczy mnie bolą i w ogóle nic mi się nie chce, ale to może być przez pogodę, która jest do bani... zobaczymy jutro ;)
 
Asbaria 



Dołączyła: 29 Lis 2016
Posty: 178
Skąd: Bielsko-Biała
Pomogła: 5 razy

 #107  Wysłany: 2017-05-18, 08:41  


Witajcie :)
Jestem na półmetku radioterapii. W pierwszym tygodniu byłam strasznie osłabiona, miałam ochotę nie wychodzić z łóżka. W tym tygodniu czuje się dużo lepiej, ale zaczęły mi się problemy z jamą ustną. Zrobił mi się taki biały nalot na języku i na wew. stronie policzek, co raz gorzej zaczyna mi się przełykać. Zażywam wit. C i wapń, do płukania kupiłam Fomukal, który przynosi mi w jakimś stopniu ulgę, ale mam pytanie co jeść, pić, żeby sobie nie pogorszyć. Czy jest gdzieś jakiś poradnik żywieniowy, bo przeszukuje internet i nic mądrego nie mogę znaleźć.
Będę wdzięczna za każdą radę :)
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #108  Wysłany: 2017-05-18, 09:27  


Asbaria,
Nareszcie dałaś jakiś znak. Biedulko pewnie masz grzybicę w buzi, jeden ze skutków ubocznych. Niech lekarz zajrzy do buzi i coś przepisze do pędzlowania, po co masz się męczyć np. nystatyna.

Co do wszelakich diet to ja jestem raczej na nie, bo organizm sam potrafi odrzucać niektóre produkty a na inne łapie smaki.

poczytaj to https://www.zwrotnikraka....e-radioterapii/ o diecie i skutkach po radio.
Na pewno odezwą się osoby, które przechodziły na własnej skórze to doświadczenie więc spokojnie poczekaj, doradzą na pewno.

Trzymaj się dziewczyno, bo jeszcze popływać sobie musimy razem ;)
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #109  Wysłany: 2017-05-18, 10:33  


Ja przy grzybicy, pleśniawkach, jamy ustnej, gardła, stosowałem z dobrym skutkiem, robioną w aptece mieszankę przeciwgrzybiczną. Konsultowałem, stosowanie mieszanki z onkologiem i laryngologiem.
Poproś lekarza o wypisanie recepty, mieszanka do płukania jamy ustnej lub pędzlowania, infekcje jamy ustnej (Candida Albicans i inne grzyby): Vit A 20,0 Vit E 20,0 Mentholi 0,4 Thymoli 0,4 - nie pisać w recepcie, kupić osobno olejek eteryczny tymiankowy i dodać 21 kropli na całość Nystatinum 3 mln j.m. Anesthesini 2,0 Gliceroli ad 400 m.f.mixt.
Obecność olejku tymiankowego w składzie w/w mieszanki strasznie podnosi cenę finalną jaką trzeba by było zapłacić w aptece, mnie powiedziano ponad 150 zł. Natomiast po wyłączeniu na recepcie, olejku tymiankowego zapłaci się cenę ryczałtową ok. 10 zł. Olejek eteryczny tymiankowy można dokupić bez recepty w aptece i dodać samemu do mieszanki.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
_________________
Boże, użycz mi pogody ducha. Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
 
Asbaria 



Dołączyła: 29 Lis 2016
Posty: 178
Skąd: Bielsko-Biała
Pomogła: 5 razy

 #110  Wysłany: 2017-05-18, 11:43  


marzena66, dzięki, na pewno zerknę na tą stronkę :)

Oj tak, jeszcze musimy sobie razem popływać ;)

marko1, dzięki że się odezwałeś i dziękuję za radę :)

Jutro idę na kontrolę do lekarza, więc poproszę ją, żeby mi coś przepisała.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #111  Wysłany: 2017-05-18, 15:54  


Fluconazol doustnie powinnaś dostać. I ew. coś do płukania - my dajemy często płukanki z Orungalu...
 
Asbaria 



Dołączyła: 29 Lis 2016
Posty: 178
Skąd: Bielsko-Biała
Pomogła: 5 razy

 #112  Wysłany: 2017-05-27, 08:08  


dziękuję za wszystikie rady ;)

A ja się melduję po 3 tygodniach napromieniowania. Ten ostatni tydzień był koszmarny. Na początku wdała mi się grzybica jamy ustnej, którą moja dr. potraktowała z grubej rury, bo przepisała mi antybiotyk i tbl. przeciwgrzybiczne. Ale było jeszcze gorzej. Jak się okazało grzybica odpuściła, ale równocześnie pojawił się odczyn popromienny, czyli cały język zdrętwiały, cały jego bok miałam taki jakby okaleczony, pieczenie podniebienia nie pozwalało mi na przełykanie nawet najdrobniej spaćkanych potraw, nie mogłam nawet mówić i kompletnie nic jeść i pić, wciągu tyg. schudłam 5 kg :( w czwartek byłam w totalnym dołku..
Ale na szczęście trafiłam na cudowną osobę przy naświetlaniach, pani dr. widziała jak ja wyglądam i sie zaniepokoiła, wykonała tel. do lekarz dyżurującej, która natychmiast zadecydowała o podłączeniu mnie do kroplówki. Dostałam glukozę, środek przeciwbólowy i wit. C z wapniem- wszystko w żyłę.
Od razu się lepiej poczułam, mogłam już coś więcej mówić. Wczoraj tez dostałam kroplówkę, zrobili mi morfologię, ale na szczęście tragedii nie ma, więc przez weekend nie muszę jeździć do szpitala na dożylne obiadki :) podratowali mnie, nie tylko fizycznie, ale też psychicznie.
Każdemu choremu życzę tak cudownej ekipy ( od lekarza po pielęgniarkę, która już kończyła dyżur, ale przeze mnie musiała jeszcze trochę zostać i nie robiła z tego żadnego problemu).. dostałam od nich tyle serdeczności, uśmiechu i troski, że mało się tam nie poryczałam ze szczęścia :)
Dzisiaj czuję się dużo lepiej, od pani dr. dostałam buteleczkę Solus Nano, płyn do płukania i mam go stosować na przemian z Fomukalem. Bardzo mi to pomaga. A gdyby mnie coś bolało, to na noc mam zażywać Ketonal.

No ale finalnie moja "gula" pod żuchwą radykalnie się zmniejszyła, co mnie bardzo cieszy :D
nie wiem czy całkiem znikła, to już pewnie wyjdzie na prześwietleniu. W poniedziałek idę do lekarz prowadzącej, która ma podjąć decyzję, czy to już koniec, czy jeszcze dołoży mi parę dni naświetlań, ale już tylko na tą jedną najgorszą stronę, bo przez te 3 tyg. byłam naświetlana na dwie strony.
Zobaczymy.. grunt, że jest lepiej ( nie zapeszam ).

Aha, mam pytanko, bo zapomniałam wczoraj zapytać.
Zrobił mi się odczyn popromienny skóry szyi i części twarzy, jest na razie cała czerwona, ale się jeszcze nie łuszczy.
Czy ja mogę to smarować takim zwykłym kremem dla dzieci Bambino z cynkiem? czy lepiej coś innego kupić, albo tego jeszcze nie ruszać?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-05-27, 08:42 ]
Trzymaj się Asiu, miejmy nadzieję, że najgorsze już za Tobą :tull:

 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #113  Wysłany: 2017-05-28, 07:44  


Poproś lekarza o receptę na Argosulfan. Albo kup krem Radiosun ;)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
babinka 


Dołączyła: 08 Gru 2014
Posty: 306
Pomogła: 21 razy

 #114  Wysłany: 2017-05-28, 10:19  


Kochana ,myślę ,że już teraz będzie z górki :) trzymam kciuki :) .
_________________
babinka
 
Asbaria 



Dołączyła: 29 Lis 2016
Posty: 178
Skąd: Bielsko-Biała
Pomogła: 5 razy

 #115  Wysłany: 2017-06-01, 20:51  


Witajcie.
Pierwsza bitwa za mną... :)
Dołożyli mi jeszcze 3 frakcje na prawą stronę, wczoraj miałam ostatni dzień naświetlania, a dzisiaj jeszcze pojechałam na samą kroplówkę. Przytrzymali mnie jeszcze na tych kroplówkach 4 dni i dobrze, bo jem tyle co nic.. ale jest już lepiej, tylko w ogóle smaku nie czuję :( czy to przejdzie w miarę szybko?

No ale co do szczegółów

Zastosowane Leczenie:
Przeprowadzono radykalną radioterapię węzłów chłonnych szyjnych, techniką IMRT-IGRT df-2Gy do Dc-30Gy/g w 15 fakcjach
+ boost na węzły chłonne szyi strona prawa
Df-2Gy do Dc-6Gy/g w 3 frakcjach
Dc-36Gy/g
92.246 - Teleradioterapia 3D z modulacją intensywności dawki (3D-IMRT) - fotony

Gula zniknęła :-D węzły chłonne się zmniejszyły, końcem czerwca idę do mojej hematolog, to pewnie zleci jakieś badania (PET?)

Wklejam jeszcze moje wyniki z krwi z poszczególnych dni w trakcie leczenia, poleciało coś tam w dół, ale mam nadzieję, że pomału zacznie się to poprawiać.

A teraz odpoczywam, ale psychicznie, bo tamten tydzień był dla mnie bardzo ciężki..
Mam nadzieję, że szybko wrócę do formy, że szybko zacznę normalnie jeść ( tak bym się wgryzła w pizze, w hamburgera i inne niezdrowe żarcie, ha ha [[wysmiewacz] ), tyle mam do zrobienia, uporządkowania, tyle planów... tylko sił brak.

Dziękuję za wszystkie Wasze kciuki, i proszę nie puszczajcie, aby moja gadzina grudkowata, na długo zostawiła mnie w spokoju |prosi|







IMG_20170601_201131.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2250 raz(y) 1,63 MB

IMG_20170601_201233.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2025 raz(y) 3,23 MB

IMG_20170601_201249.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2000 raz(y) 1,05 MB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #116  Wysłany: 2017-06-01, 22:15  


Asbaria,
Nie ma tragedii w wynikach.
Dzielna dziewczyna, już najgorsze za Tobą teraz każdego dnia powinno się wszystko poprawiać i będziesz mogła wbić się zębiskami w te śmieciowe jedzenie ;)

Nieustająco trzymam kciuki, taka pozytywna dziewczyna musi się wykaraskać z bagna :)

:tull:
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #117  Wysłany: 2017-06-02, 15:06  


PET dopiero po około 3 miesiącach, ponieważ radioterapia cały czas "działa" w miejscu zastosowania i dopiero po czasie, kiedy ustąpią zmiany po naświetlaniach można to wszystko ocenić
 
Asbaria 



Dołączyła: 29 Lis 2016
Posty: 178
Skąd: Bielsko-Biała
Pomogła: 5 razy

 #118  Wysłany: 2017-06-02, 20:20  


MisiekW, dzięki za informacje, nie wiedziałam o tym. A to nawet lepiej, przyda mi sie parę miesięcy przerwy od tego wszystkiego ;)

A u mnie z przełykaniem już lepiej, udało mi się dzisiaj wcisnąć kromke chleba z masłem, oczywiście popijając dużą ilością wody.
Ale moja bolączka to brak smaku :( nie czuję w ogóle słodkiego, inne potrawy też smakują jakbym tekture żuła... nawet woda mi nie smakuje. Jedynie mleko jest jakieś takie w miarę...

Wie ktoś może, po jakim czasie wraca smak?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #119  Wysłany: 2017-06-02, 21:48  


Asbaria napisał/a:
Wie ktoś może, po jakim czasie wraca smak?

Asiu a nie dostałaś ulotki przed naświetleniami do zapoznania się ze skutkami i ogólnie co i jak po radioterapii?,
Gdzieś wyczytałam, że dopiero tak po 4 miesiącach wraca smak ale nie jestem pewna czy dobrze zapamiętałam a nie mogę znaleźć materiału, najwyżej mnie ktoś poprawi i da Ci nadzieję, że wcześniej.

Oj będzie z Ciebie chudzinka i jak Ty będziesz w tym moim pontonie wiosłować, obiecuję teraz Ty będziesz siedziała a ja chwycę za wiosła ;)

|buziaki|
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #120  Wysłany: 2017-06-02, 21:59  


Od około 3 do 6 miesięcy, u niektórych nawet nieco dłużej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group