1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: missy
2020-02-19, 18:53
Prośba o interpretację wyników
Autor Wiadomość
Canela 


Dołączyła: 22 Kwi 2016
Posty: 25

 #1  Wysłany: 2020-02-03, 20:15  Prośba o interpretację wyników


Witajcie,

Dawno mnie tu nie było. Piszę w imieniu bliskiej mi osoby z rodziny. Wiem, że przypadek wymaga dalszej diagnostyki i w tym kierunku zmierzamy, ale czas oczekiwania na wyniki, samo badanie i potem opis RM i histopatologii to przynajmniej dwa, trzy tygodnie, jak nie więcej. Pół roku temu brat 54 lata spadł z kilku schodów i od tego czasu narzekał na silne bóle kręgosłupa. Jakiś czas temu na czole zrobiła Mu się narośl/guz, niebolesny ale powiększający się. Udał się do dermatologa, który powiedział, że wygląda to źle i zalecił TK głowy, po konsultacji z lekarzem ogólnym zostało zrobione jeszcze prześwietlenie kręgosłupa. Okazało się, że jest on pęknięty. Bardzo niepokoi mnie opis TK głowy. Liczne ogniska osteolityczne w czaszce oraz liza kości czołowej z ogniskiem osteolitycznym 10 mm, radiolog napisał, że obraz wskazuje na zmiany meta czaszki. Dostał skierowanie na RM oraz lekarz pobrał wycinek ze zmiany na czole do histopatologii. Czekamy na badanie i wyniki. Przepraszam, że nie dodaję tu załącznika w postaci wyników badań, ale mieszkam w innym mieście. Nie ma żadnych innych dolegliwości bólowych poza bardzo silnymi bólami kręgosłupa. Morfologia też jest w normie. Jak tylko będę mogła, dodam opisy. Proszę napiszcie mi czy są to złe wyniki, co mogą sugerować i czy można rzeczywiście czekać, czy działać prywatnie?
Z góry wszystkim dziękuję i przepraszam, jeśli opis jest chaotyczny.

Canela
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2020-02-04, 07:56  


Canela napisał/a:
radiolog napisał, że obraz wskazuje na zmiany meta czaszki
Jeżeli radiolog tak to ocenił to faktycznie sytuacja jest poważna. Meta zmiany w OUN świadczą z reguły ozaawansowanej chorobie. Ale trzeba faktycznie odczekać jakie będą wyniki badań i jakie leczenie zostanie zaproponowane.
Czy lekarz zalecił tylko RM czaszki? Może warto byłoby postarać sie o PETCT by sprawdzić czy nie ma w albo gdzie ewentualnie są ogniska raka?
Przykro mi z powodu brata.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Canela 


Dołączyła: 22 Kwi 2016
Posty: 25

 #3  Wysłany: 2020-02-04, 12:11  


Ola,

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ortopeda z poradni onkologicznej zlecił również RM kręgosłupa. Martwi mnie, czy czasem to pęknięcie tam, nie jest patologiczne, tzn., czy to może być powiązane ze zmianami w czaszce :-( ...
 
crayzy 



Dołączyła: 16 Lut 2019
Posty: 324
Skąd: Dolnyśląsk
Pomogła: 42 razy

 #4  Wysłany: 2020-02-04, 19:20  


Witam.
Z tego co piszesz potwierdzona jest liczna ilość ognisk osteolitycznych w czaszce. Radiolog opisał w wyniku, że mogą być to zmiany meta🥺

Z tego co udało mi się znaleźć:

"Osteoliza to proces, który polega na rozpadzie tkanki kostnej. Skutkiem tego jest powstawanie ubytków w kościach. Zmiany obejmują wybrane obszary, a nie cały układ kostny. Wyróżnia się kilka przyczyn osteolizy – nowotworową, zapalną i z obciążenia. Objawy osteolizy kości w przypadku przerzutów raka to: silny ból, utrudnione poruszanie się, zaburzenia czucia. Rokowania nie są pomyślne, osteoliza świadczy o zaawansowaniu zmian nowotworowych. Leczenie polega na podawaniu leków, które hamują demineralizację kości"

Ogniska osteolityczne w kościach stwierdza się najczęściej w przebiegu takich nowotworów jak:
-szpiczak mnogi
-rak nerkowokomórkowy
-czerniak złośliwy
-niedrobnokomórkowy rak płuc
-rak tarczycy
- chłoniaki nieziarnicze
-pierwotne nowotwory kości


Jak sama już wiesz, w tej chwili najważniejsze są wyniki histo-pat oraz pozostałych badań.

Mimo wszystko życzę dobrych wiadomości.
Pozdrawiam
_________________
Nadzieja umiera ostatnia :)
 
Canela 


Dołączyła: 22 Kwi 2016
Posty: 25

 #5  Wysłany: 2020-02-04, 22:07  


crayzy, dziękuję. Najgorsze jest właśnie to czekanie.

Pozdrowienia
 
Canela 


Dołączyła: 22 Kwi 2016
Posty: 25

 #6  Wysłany: 2020-02-17, 18:54  


Witajcie ponownie,

Czy jakaś dobra duszyczka pomogłaby mi rozszyfrować wynik badania cytologicznego zmiany:

Komórki limfoidalne.
Wskazanie badanie histopatologiczne zmiany M-69700 T-03102

Mamy skierowanie do szpitala z rozpoznaniem nowotwór ICD 10 D 14.0, (ICD 10 to nowotwór niezłośliwy?)
Czy to cokolwiek może nam już powiedzieć?

Pozdrowienia,

Canela
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #7  Wysłany: 2020-02-18, 08:15  


Canela napisał/a:
nowotwór ICD 10 D 14.0
Klasyfikacja ICD-10:
D - Nowotwory i choroby krwi
D14 - Nowotwory niezłośliwe ucha środkowego i układu oddechowego
D14.0 - Ucho środkowe, jama nosowa i zatoki przynosowe

Więcej poczytaj tu: http://onkologia-online.p..._i_choroby_krwi

Z tego opisu wynika że w rozpoznaniu jest nowotwór niezłośliwy.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2020-02-18, 11:43  


Canela,
Z tego co piszesz widać, że na razie wykonano tylko badanie cytologiczne ( mały rozmaz komórkowy na szkiełku) a nie pełne badanie histopatologiczne wycinka. Czyli lekarz nie pobrał wcześniej wycinka tak jak pisałaś i stąd wskazanie do wykonania badania histpat i skierowanie do szpitala.
Czy dobrze rozumiem, że to skierowanie na usunięcie zmiany z czoła?
Kod icd, który podałaś, nie za bardzo mi tutaj pasuje - czy lekarz dając skierowanie nie wyjaśnił w jakim kierunku ma iść diagnostyka? Stwierdzenie zmian meta w obrębie kości czaszki razem z ogniskowym niszczeniem kości czołowej to sprawa poważna - to nie jest opis nowotworu łagodnego. Na pewno dobrze przepisałaś kod? Jest wypisany ręcznie przez lekarza czy to druk komputerowy? Czasem sekretarki medyczne mogą się pomylić.

A co z badanie RM? To ma być badanie czaszki czy kręgosłupa?
 
Canela 


Dołączyła: 22 Kwi 2016
Posty: 25

 #9  Wysłany: 2020-02-18, 13:53  


missy,

Już tłumaczę, co wiem. Okazało się, że ze zmiany na czole został zrobiony tylko rozmaz, cały czas myślałam, że czekamy na wynik histo, podczas wizyty u lekarza zostało tylko wypisane skierowanie na wycięcie tej zmiany na czole, na skierowaniu jest napisane rozpoznanie: ICD 10 D 14.0.
Wynik cytologii to tylko te dwa zdania:

Komórki limfoidalne.
Wskazanie badanie histopatologiczne zmiany M-69700 T-03102

Też mi się to kupy nie trzyma z tym co jest w opisie TK głowy :?ale?: .
Zmiana będzie usuwana w czwartek, a RM kręgosłupa jest 27 lutego.
Wszystko, czyli wynik cytologii i skierowanie to druk komputerowy.

[img]Resized_20200217_181850.jpeg[/img]
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #10  Wysłany: 2020-02-19, 07:52  


Canela napisał/a:
Też mi się to kupy nie trzyma z tym co jest w opisie TK głowy :?ale?:
Racja. Ja też byłam zaskoczona tym wynikiem bo nie pasował do całego obrazu ale zapewne dotyczy tylko lokalnej zmiany? Sprawa jednak może o wiele poważniejsza tak jak już napisała missy więc nie można na tym poprzestać.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Canela 


Dołączyła: 22 Kwi 2016
Posty: 25

 #11  Wysłany: 2020-02-19, 12:02  


missy, Ola Olka,

Sytuacja się zmieniła, jest szpital, bo nagle stan zdrowia się pogorszył i doszedł niedowład. Miałyście rację, to szpiczak, jest w kręgosłupie i czaszce. Czekamy, co powiedzą lekarze. Dziękuję za odpowiedzi i Waszą pomoc.

Pozdrawiam Was,

Canela
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2020-02-19, 18:52  


No tak, teraz wszystko jasne :(
Oby lekarzom udało się zapanować nad niedowładem i później nad chorobą.

Pozdrawiam.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #13  Wysłany: 2020-02-25, 12:54  


:cry: Czeka was długotrwałe i wymagające systematyczności leczenie. Miejmy nadzieję że skuteczne. Trzymaj się
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Dumisiowa 


Dołączyła: 26 Sty 2020
Posty: 18
Pomogła: 2 razy

 #14  Wysłany: 2020-02-25, 14:28  


Canela, trzymam mocno kciuki!!!
 
Canela 


Dołączyła: 22 Kwi 2016
Posty: 25

 #15  Wysłany: 2020-02-26, 14:40  


Bardzo Wam dziękuję, czekamy na wynik histopatologii, jak tylko będę coś wiedziała, dam znać. Jest groźba porażenia czterokończynowego, a zmiany są w klatce piersiowej, kręgosłupie i czaszce.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group