1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Chloniak DLBCL jakie stadium?
Autor Wiadomość
dvdsdz 


Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2018-02-18, 16:33  Chloniak DLBCL jakie stadium?


Witam mam 24 lata wykryto u mnie guza srodpiersia
jest to chloniak rozlanych z duzych komorek B DLBCL pochodzenie komorek non-GCB cd10- bcl6+ MUM1+
immunofenotypy LCA+ CD20+ bcl2+ bcl6+ CD10- MUM1+ CD15- Ki67 ok 80%
Badanie TK klatki piersiowej
lita nieregularna masa w srodpiersiu gornym przednim o mymiarach 129x92x116mm naciekajaca/zamykajaca swiatlo zyly ramienno-glowowej prawej oraz lewej jak i VCS Silnie rozwiniete krazenie oboczne przez zyle nieparzystna zyly piersiowe wewnetrzne oraz zyly powierzchowne klatki piersiowej i przykregoslupowe glownie prawej polowy klatki Masa modeluje czesc wstepujaca aorty tchawice i prawy przedsionek
Oskrzela gornoplatowe b1 b3 otoczone przez zmiane
Pluca bez zmian ogniskowych z niedomna z ucisku przylegajacych segmentow gornych pluca prawego
TK szyi i jamy brzusznej
pogrubienie tkanek nosogardla z migdalkiem gardlowym w wym a-p szer do 23mm
Wezly szyjne niepowiekszone
Watroba powiekszona dl 193mm w lini srodkowoobojczykowej prawej bez zmian ogniskowych
Nie uwidoczniono powiekszonych wezłow

Moje pytanie czy mozna ustalic z tego stadium choroby?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2018-02-18, 18:05  


Tylko TK klatki piersiowej było robione?
Czy był pobierany szpik do badania? TK jamy brzusznej i miednicy?
Najlepiej jeśli byłby PET.

Widać tylko jedną dużą zmianę. Nie wiem czy są zmiany (np. powiększone węzły chłonne wewnątrz- i zewnątrzotrzewnowe) i czy szpik jest 'czysty'.
Jakie są wyniki krwi?

Na podstawie samego TK klatki piersiowej trudno odpowiedzieć na pytanie jaki jest stopień zaawansowania.
Dlaczego tylko o to pytasz?

Pozdrawiam i witam na forum.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
dvdsdz 


Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2018-02-18, 18:30  


TK klatki piersiowej
Jednofazowe kontastowe badanie TK szyi i dwufazowe kontarstowe badanie TK jamy brzusznej
Szpik nie byl pobierany, jest on konieczny?
Jutro mam wizyte z hematologiem i mam nadzieje ze wszystkiego sie dowiem
Wezly chlonne szyjne niepowiekszone jamy brzusznej rownież niepowiekszone
A o co moglbym zapytac? :-D :-D przyeczytalem juz tyle artykulow na ten temat tylko nie znam stadium choroby
A badanie krwi mam 03.02.2018 jak bylem w szpitalu i mediastionomie robiona





20180218_181814.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2011 raz(y) 1,57 MB

20180218_181835.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1828 raz(y) 1,65 MB

 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #4  Wysłany: 2018-02-18, 18:51  


musi być wykonane badanie PET-CT celem oceny stopnia zaawansowania choroby.
jest powiększenie wątroby, co może przemawiać za jej zajęciem, wówczas będzie to CS IV,
jeśli tylko zmiana w klp - CS I.
Bez badania PET nie mamy możliwości oceny stopnia zaawansowania. Jeśli PET będzie ujemny dla szpiku, można rozważyć biopsję, ale niekoniecznie, jeśli będzie dodatni - nie trzeba. Trzeba też ustalić, czy będziesz wymagać punkcji lędźwiowych.
Obraz klinicznie odpowiada raczej chłoniakowi PMBCL który jest "podtypem" DLBCL. Gdzie się będziesz leczył?
Dla mnie wynik histpat jest nieco niejednzonaczny wobec obrazu klinicznego. Zastanawiałbym się, czy go nie skonsultować - ponieważ leczenie PMBCL zamyka się w zasadzie w jednym podejściu, wszystkie pozostałe są nieskuteczne.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #5  Wysłany: 2018-02-18, 19:04  


dvdsdz napisał/a:
Szpik nie byl pobierany, jest on konieczny?

Wg zaleceń PUO mielogram i trepanpbiopsja szpiku kostnego powinny być wykonane w każdym przypadku, w celu oceny stopnia zaawansowania. Zajęty szpik kostny to IV stopień zaawansowania.
Nawet jeśli jest tylko np.: zajęta jedna grupa węzłów chłonnych lub jeden narząd poza węzłami (wtedy mówimy o pierwszym stopniu zaawansowania), ale zajęty jest szpik kostny, to będzie IV stopień zaawansowania.
Wiem też, że nie każdy lekarz/nie w każdym ośrodku zleca się wykonanie trepanobiopsji, jeśli wyniki krwi nie wskazują na to (tzn. np. jeśli w wynikach krwi wszystkie krwinki są poniżej normy, to z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że szpik kostny jest zajęty). Jeśli wszystkie krwinki (białe, czerwone, płytki) są w normie, to niektórzy lekarze nie zlecają badania szpiku.
Jeśli badania nie wykazują zajętych węzłów chłonnych i nie ma innych guzów poza tym wykrytym w śródpiersiu, zakładając, że szpik jest czysty, plus nie miałeś żadnych objawów neurologicznych, to wg mnie jest I stopień zaawansowania.


Zalecenia PUO - DLBCL
http://onkologia.zaleceni...ki_rozlaneB.pdf
na stronie 903 jest o stopniach zaawansowania.
str. 904 - badania do diagnostyki

Dobrze było, gdyby był wykonany PET, który potem posłuży do oceny czy leczenie jest skuteczne.

Czy LDH było oznaczone?
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
dvdsdz 


Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 6

 #6  Wysłany: 2018-02-18, 19:33  


Wiec tak
LDH nie bylo oznaczone
Czyli u mnie wszystkie krwinki sa w normie wiec mozna sadzic ze szpik jest czysty
a z watroba moze byc tak ze urosla np chwilo przez alkohol? bo przed badaniem tydzien przed wypilem troche alkoholu (prosze nie oceniac) te wyniki Tk mam z 02.14 a USG mialem robione 01.26 i wszystko bylo w normie niepowiekszone Wiec moze to jest przez alkohol
NIE PIJE CZESTO OKAZYJNIE I W SUMIE NIE PRZEWIDZIALEM TEGO :-(
A juz nie mam sily na kolejne badnia na ktore mam czekac 2tyg
Nie moge normalnie funkcjonowac Mecze sie po króciutkim wysilku Twarz i szyja rano jest tak opuchnieta ze glupio wychodzic gdziekolwiek :-D
Wolalbym niech ten lekarz jutro strzela ze mam szpik ok i jak najszybciej te wlewy
Lecze sie w łodzi

[ Dodano: 2018-02-18, 19:47 ]
ten guz blokuje mi jakas zyle, i krew robi obejscie innymi, mam na klatce i brzuchu pelno zyl i coraz wiecej ich. przypuśćmy ze guz zniknie a te zyly sie zmniejsza?
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #7  Wysłany: 2018-02-18, 19:56  


Tak, znikną. Powinieneś jak najszybciej dostać sterydy (Dexaven), bo masz zespół żyły głównej górnej.
 
dvdsdz 


Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 6

 #8  Wysłany: 2018-02-20, 20:50  


dziekuje za odpowiedzi, mieliscie racje badanie szpiku i pet musi byc wykonane.
2 dni po chemi w badaniu PET nadal komórki nowotworowe beda swiecic?? :--: :--:
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #9  Wysłany: 2018-02-21, 09:57  


Powinno być wykonane przed rozpoczęciem chemii. Natomiast w sytuacji podbramkowej, jaką jest ten zespoł żyły głownej, można tak zrobić - wszystkich komórek jedno podanie nie zabije, poza tym do tego konieczny jest czas.
 
dvdsdz 


Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 6

 #10  Wysłany: 2018-02-24, 07:39  


Cześć tak badani miałem w czwartek pet i szpik. Szpik czysty a wyniki pet będą za tydzień, wczoraj miałem pierwsza chemię i muszę zostać do poniedziałku w szpitalu w sumie czuje się dobrze. Ale mam całą twarz opuchnięte od wczoraj czekam na lekarza aż coś ni poda czy taki objaw jest normalny? Jestem po r-chop

[ Dodano: 2018-02-24, 08:08 ]
Zaczęło się to już po 1 cytostatyku lekki opuchizna podobało mi wszystkie kroplowkinchyba przez 12h elektrolity jakieś na oczyszczenie żył czy co takiego chyba z 10 kroplowek przyjąłem nie licząc zaszczykow
 
dvdsdz 


Dołączył: 18 Lut 2018
Posty: 6

 #11  Wysłany: 2018-09-24, 16:34  


a wiec zakonczylem leczenie i dzis dostalem wynik spodziewalem sie troche innego
Moglby ktos mi przedstawic co dalej? SUV jest dalej aktywny. mozliwe ze obniża sie? Wizyte mam za tydzien dopiero

[ Dodano: 2018-09-24, 16:36 ]
i ten miesien zwacza przed rozpaczeciem leczenia doktor mowil ze to przez zeba a teraz widze ze to aktywne jest i sie troche zniejszylo



20180924_161541.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 825 raz(y) 1,73 MB

 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #12  Wysłany: 2018-09-24, 21:21  


Prawdopodobnie rozpoznanie histpat to nie DLBCL, a PMBCL - wszystko na to wskazuje, że ktoś tego nie doprecyzował, tak jak już pisałem w lutym.
Dla takiego chłoniaka pozostawienie masy resztkowej świecącej w PET jest typowe, ponieważ nie byłeś leczony bardziej intensywną chemioterapią, a tylko RCHOP, do rozważenia radioterapia na zmiany resztkowe. Raczej wszystko powinno być ok :)

Zmiany w mięśniu - do weryfikacji w pierwszej kolejności przez stomatologa.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group