1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja wyniku-BARDZO PROSZĘ O POMOC
Autor Wiadomość
ada11 


Dołączyła: 24 Mar 2010
Posty: 13

 #1  Wysłany: 2010-03-24, 21:58  Interpretacja wyniku-BARDZO PROSZĘ O POMOC


Bardzo prosze o odpowiedź bo odchodzę od zmysłów a już kilka godzin siedzę na internecie i nie mogę nic znaleźć. Otóż wynik dotyczy RTG klatki piersiowej. Oto on:
Guzowate poszerzenie lewej wnęki płucnej. Pola płucne o wyraźnie nasilonym rysunku podścieliska w polach dolnych; łukowate zacienienie w prawym kącie przeponowo-sercowym-cień lipomatozy? Zmiany włókniste i drobnoguzkowe w polu górnym płuca prawego o charakterze zmian poswoistych. Wydatna także wnęka prawa. Sylwetka serca w granicach normy: aorta wydłużowa, umiarkowanie rozgięta i silnie wysycona. Przepona gładka. Kąty przeponowo-żebrowe wolne.
Proszę pomóżcie!!!
 
ada11 


Dołączyła: 24 Mar 2010
Posty: 13

 #2  Wysłany: 2010-03-25, 23:27  


Bardzo proszę niech ktoś mi odpowie...
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #3  Wysłany: 2010-03-25, 23:38  


ada11 - troszkę cierpliwości, nasza DSS zapewne Ci odpowie, ale teraz nie może po prostu...
 
harieta 


Dołączyła: 26 Cze 2009
Posty: 95
Skąd: Canterbury UK
Pomogła: 13 razy

 #4  Wysłany: 2010-03-25, 23:40  


ada11, wiem, ze odchodzisz od zmyslow, ja niestety nie moge pomoc, ale obiecuje, ze znajdzie sie kompetentna osoba, ktora wyjasni wynik rentgena.
Poczekaj jeszcze jeden dzien, moze dwa, nasza nieoceniona DSS i inni moderatorzy na pewno sie odezwa.
Jestem kompletnym laikiem i nie chce wprowadzac w blad, dlatego tez nie napisze jakie mam odczucia

postaraj sie zasnac
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #5  Wysłany: 2010-03-25, 23:50  


ada11, witaj na forum.
podpowiadam: konieczne badanie tomografem komputerowym (TK) oraz bronchoskopia, im szybciej tym szybsze leczenie uwidocznionych na rtg zmian.
Zmiany drobnoguzkowe o charakterze zmian poswoistych -są częstym obrazem przebytej gruźlicy, jednak miejsca te są bardziej "podatne na proces nowotworowy", więc sprawdzić trzeba i już.
Niepokoić może zapis:
ada11 napisał/a:
Guzowate poszerzenie lewej wnęki płucnej.

Tomografia płuc niezbędna.
Mam prośbę napisz coś więcej o stanie badanej osoby: samopoczucie? kaszel? nocne poty?

Pozdrawiam M.
 
Jola 


Dołączyła: 11 Lip 2009
Posty: 54
Skąd: Wrocław
Pomogła: 7 razy

 #6  Wysłany: 2010-03-26, 02:12  


http://www.forum-onkologi...e40aa473d7afa73
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #7  Wysłany: 2010-03-26, 03:38  


Jestem już ...

ada,
madziorek napisała Ci wszystko co najważniejsze, zgadzam się z każdym jej słowem.

Od siebie dodam jedynie, a raczej podkreślę, że sam obraz RTG bez wywiadu dotyczącego pacjenta, trudno interpretować. Do listy pytań dołączam więc następujące:
• w jakim wieku jest pacjent
• czy jest lub był osobą palącą
• kiedy wykonano poprzednie RTG (i czy były widoczne na nim jakiekolwiek z obecnych zmian)
• jakie objawy skłoniły Was do wykonania obecnego RTG
• czy chory/chora chorował lub choruje na gruźlicę lub inne choroby płuc, bądź choroby reumatyczne lub inne autoimmunologiczne
• czy chory/chora chorował/był leczony kiedykolwiek z powodu nowotworu (jakiegokolwiek rodzaju)?

Wstępnie RTG sugeruje mocno powiększone węzły chłonne we wnękach obydwu płuc, przy czym albo powiększone węzły , albo współistniejący guz w lewym płucu uciska aortę.

Przy odrobinie szczęścia może to być np. sarkoidoza, lub węzły powiększone w wyniku procesu gruźliczego,
jednak poważnie trzeba wziąć pod uwagę możliwość toczenia się procesu nowotworowego.

Teraz z całą pewnością zostanie zlecone wykonanie tomografii klatki piersiowej. Tomografia bardzo wiele wyjaśni.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
ada11 


Dołączyła: 24 Mar 2010
Posty: 13

 #8  Wysłany: 2010-03-26, 20:41  


Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, to niezwylke miłe i wspaniałe gdy obce sobie osoby są w stanie nawzajem sobie pomagać. Dziękuję Wam!
Osoba, o której pisałam powyżej to mój dziadek, ma 66 lat i od półwiecza jest nałogowym palaczem-niestety. Dziadek w młodości przechodził pylicę płuc oraz rozedmę, miał także naciek, który został wyleczony, obecnie ma także astmę. Ostatnie rtg miał robione bardzo dawno-jakieś 15 lat temu. Obecnie wykonał rtg ponieważ robił kontrolne badania: typu morfologia itd i lekarka powiedziała żeby zrobił jeszcze prześwietlenie. U dziadka nie występowało żadne krwioplucie. Nigdy nie występował u niego żaden nowotwór. Odnośnie chorób reumatycznych to od pewnego czasu bardzo bolą go nogi i tak się zastanawiam czy może mieć to jakieś powiązanie z wynikiem rtg. Jeśli chodzi o kaszel to oczywiście odkąd pamiętam zawsze u niego występował.
Mam jednak nadzieje, że wszystko bedzie dobrze i jeszcze raz bardzo Wam dziękuję...

[ Dodano: 2010-03-26, 20:42 ]
Acha odnośnie wyników badań z morfologii-to wszystkie wyszły w normie
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #9  Wysłany: 2010-03-27, 03:08  


ada,
nie ma więc do czego porównać obrazu RTG (brak zdjęcia 'poprzedniego' np. sprzed roku czy dwóch).
Wywiad każe liczyć się z rakiem płuca (wiek, palenie tytoniu, inne schorzenia płuc).
Astma to choroba autoimmunologiczna - skłonność do takowych (plus obraz radiologiczny) podpowiada, że w diagnostyce różnicowej warto wziąć pod uwagę sarkoidozę. Oby, byłby to bowiem znacznie bardziej optymistyczny wariant niż postać centralna raka płuca z zajęciem węzłów chłonnych obydwu wnęk płucnych (brzmi jak DRP...)

Wracamy do punktu wyjścia! Tomografia, jak najszybciej.
ściskam mocno.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
ada11 


Dołączyła: 24 Mar 2010
Posty: 13

 #10  Wysłany: 2010-03-27, 23:08  


Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi, istnieje na szczęście jakiś wariant optymistyczny i póki co w niego chcę wierzyć. Jak tylko będę miała więcej informacji po przeprowadzonych badaniach to napiszę jak wszystko się potoczyło.
Jeszcze raz bardzo dziękuję-brakuje słów by określić moją wdzięczność za tak bezinteresowne zainteresowanie moim problemem...
 
monika30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 410
Pomogła: 77 razy

 #11  Wysłany: 2010-03-28, 21:46  


Witaj ada11,

zawsze trzeba wierzyc w wariant optymistyczny, zło trzeba odsówać od siebie, oddalać ten kielich jak najdalej

Pozdrawiam
 
tati 
Lekarz, TORAKOCHIRURGIA


Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 76
Pomógł: 68 razy

 #12  Wysłany: 2010-03-28, 22:10  wskazane


Rzeczywiście, rentgen nie jest badaniem z wyboru - optymalnym - w ocenie ewentualnego procesu nowotworowego w klatce piersiowej. Badaniem podstawowym jest tomografia komputerowa z podaniem dożylnym kontrastu.

madziorek napisał/a:
ada11, konieczne badanie tomografem komputerowym (TK) oraz bronchoskopia,


Nie zgodzę się - bronchoskopia nie jak najszybciej. Po tomografii. Nie mamy informacji o krwiopluciu.

Miejmy nadzieję, że wszystko ułoży się pomyślnie. Opis rtg jest niepokojący, ale nie miejmy nadzieję, że nie kryje się za tym nowotwór, co jest możliwe.
 
ada11 


Dołączyła: 24 Mar 2010
Posty: 13

 #13  Wysłany: 2010-03-29, 22:40  


Dziękuję za słowa wsparcia i otuchy!
Cały czas próbują być nastawiona pozytywnie i wierzyć, że jednak nie będzie to żaden nowotwór-samo w sobie to słowo brzmi strasznie...Przypomniało mi się jeszcze jedno zdarzenie, nie wiem czy istotne. Jakieś 3-4 miesiące temu mój dziadek robił coś i przygniótł sobie klatkę piersiową, gdyż między półkami było ciasno a jest osobą "przy kości" i czasami od tego momentu odczuwał bóle i czy to mogło mieć wpływ na wynik rtg?
Pozdrawiam ciepło
 
tati 
Lekarz, TORAKOCHIRURGIA


Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 76
Pomógł: 68 razy

 #14  Wysłany: 2010-04-01, 23:10  Nie


Odpowiem w krótkich, żołnierskich słowach:

- Nie.

Poszerzenie wnęk w obrazie rtg, nie ma związku z urazem klatki piersiowej.
 
ada11 


Dołączyła: 24 Mar 2010
Posty: 13

 #15  Wysłany: 2010-04-02, 23:36  


Dziekuję Tati, tak myślałam, ale łudziłam się jeszcze, że może to być od urazu. Dziadek wykona badania dopiero po Świętach, wówczas napiszę o ich wynikach. Cały czas żyję nadzieją, że jednak wszystko będzie dobrze. I ta nadzieja podsuwa mi kolejne pytanie a mianowicie czy powyższy wynik rtg, o którym pisałam może być spowodowany reumatoidalynm zapaleniem stawów, bo dziadek bardzo narzeka na bóle rąk, nóg ramion itp?

Pragnę wam wszystkim życzyć przede wszystkim zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Jezus obdarza Was szczęściem na każdy nadchodzący dzień!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group