1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
chemia w tabletkach
Autor Wiadomość
Sylwia.m 


Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2018-02-05, 09:51  chemia w tabletkach


Dopiero się zarejestrowałam, witam więc wszystkich.
Mój teść jest po operacji esicy- guz t4 z przerzutami do węzłów, złośliwość G2. Czeka go chemia uzupełniająca. Czytałam że przy nowotworach jelita grubego można podać chemię w tabletkach i ma ona taką samą skuteczność, a jest lepiej tolerowana, nie wymaga szpitala, ogólnie że jest "przyjaźniejsza" dla chorego. Nie rozumiem więc czemu w wątkach głównie przewijają się wlewy? Od czego zależy decyzja lekarza czy wlewy czy tabletki?
Teść ma 59 lat, ogólnie jest zdrowy, ale mieszka sam. Łatwiej byłoby nam, jako rodzinie, ogarnąć jego leczenie, gdyby miał tabletki, ale wiadomo że nie kosztem szans na wyleczenie. Czy jako pacjent ma możliwość wyboru sposobu podania chemii? A jak tak, to co wybrać?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2018-02-05, 10:09  


Sylwia.m,
Witaj na forum.
Łatwiej byłoby nam się odnieść precyzyjnie do sytuacji gdybyś zamieściła pełny wynik pooperacyjny i opis badania obrazowego sprzed operacji. Jeśli będzie to możliwe to bardzo prosimy.
Czy był sprawdzany przed operacją poziom markera CEA?
Co do chemioterapii to generalnie u osób młodszych i w niezłym stanie ogólnym preferuje się schematy wielolekowe ( podawane we wlewach i wstrzyknięciach). Kapecytabina w tabletkach jest schematem jednolekowym i jeśli nie wymaga tego sytuacja to raczej się jej nie proponuje jako pierwszej linii leczenia.
http://onkologia.zaleceni...pokarmowego.pdf str.188-189
 
Sylwia.m 


Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2018-02-05, 11:43  


Dzięki, nie mam wyników teścia, ale nie kojarzę badania CEA przed operacją, bo wtedy nie było jednoznacznego wskazania że u teścia jest rak. Z tego co wiem, to przed operacją znaleziono przy badaniach jakieś owrzodzenie, teść miał okropne bóle brzucha, nie reagował na przepisane leki i zdecydowano o operacji, po operacji okazało się że to nowotwór.

Zajrzałam do podanego pdfa - jest też tam podany tabletkowy schemat: CAPOX, który ma obok kapecytabiny oksaliplatynę, więc tę substancję, która jest też wykorzystywana przy wlewach.

Cytat: Zastosowanie oksaliplatyny z kapecytabiną (CAPOX) znamiennie zmniejsza względne ryzyko wznowy o 20% (odsetek 5-letnich przeżyć wolnych od choroby — 66,1% wobec 59,8%)
bez wpływu na czas przeżycia całkowitego, w porównaniu z fluorouracylem podawanym w postaci
iniekcji z folinianem wapniowym

Na moje oko nie wygląda to na "gorsze" leczenie.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2018-02-05, 11:57  


Cytat:
Na moje oko nie wygląda to na "gorsze" leczenie.

Tylko, że Teść nie ma być leczony na "niczyje oko", również lekarza.
Schemat leczenia uzupełniającego musi zostać dostosowany do konkretnego zaawansowania ocenionego w raporcie pooperacyjnym i do stanu chorego. I to może ocenić jedynie lekarz mając przed sobą pacjenta i jego wyniki.
Czy dobrze rozumiem, że przed operacją była tylko kolonoskopia a nie było badania obrazowego jamy brzusznej ( tomografia)? Czy Teść był operowany w trybie planowym czy nagłym? A po operacji jakieś badania obrazowe były? Klatka piersiowa, jama brzuszna?
 
Sylwia.m 


Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2018-02-05, 12:36  


Operacja była zlecona po tym jak mimo leków nie polepszało się teściowi. Ale nie było zagrożenia życia więc operacja była w trybie planowym. W czasie szukania przyczyny miał tomograf (albo rezonans?), w każdym razie było jakieś takie "duże" badanie w którym nic niepokojącego nie było, wyszło, że coś jest w jelicie, ale zostało to potraktowane jako stan zapalny. Po operacji miał RTG i usg jamy brzusznej w celu oceny czy nie ma przerzutów.

Nie bardzo jestem zorientowana, ponieważ teściowi pomagał szwagier i cały czas nas uspokajał , że lekarze zrobili badania i nic złego nie ma. Diagnoza nas mocno zaskoczyła. Boję się, że teraz szwagier też przyjmie wszystko co lekarz powie, bo on prezentuje postawę "nie znam się, nie dyskutuję" a my mieszkamy za daleko. Zadałam pytanie, ponieważ w necie są informacje, że chemia w tabletkach jest równie skuteczna i interesowało mnie czemu zatem nie jest powszechna.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #6  Wysłany: 2018-02-05, 14:56  


Sylwia.m napisał/a:
Zadałam pytanie, ponieważ w necie są informacje, że chemia w tabletkach jest równie skuteczna i interesowało mnie czemu zatem nie jest powszechna.

Produkcja kapsułki z cytostatykiem jest droga. Przy terapii tabletkowej przyswajalność leku jest niższa niż przy dożylnej dlatego środka czynnego musi być w niej więcej.
Chemioterapia doustna możliwa jest także tylko w niektórych przypadkach nowotworów miedzy innymi w wypadku raka jelita grubego. Jednakże często nie jest lekiem z wyboru. Dlatego warto zapytać lekarza prowadzącego o taką możliwość sczególnie że jest ona też refundowana przez NFZ.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
martina25 


Dołączyła: 12 Sie 2016
Posty: 61
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2018-02-05, 21:19  


Ja brałam xelode przed operacja, miałam raz na 3tyg wlew dozylni plus 14dni tabletek, po 4 dawkach wszystko się zmniejszyło i odbyła się operacja. Po tabletkach czułam się dobrze

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
Marta
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2018-02-05, 22:00  


martina25,
Opisałaś swoją sytuację czyli chemię przedoperacyjną przed usunięciem żołądka a ten wątek dotyczy chemii uzupełniającej po resekcji raka jelita grubego.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group