1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
obciążenie genetyczne
Autor Wiadomość
justyna87 


Dołączyła: 18 Sie 2012
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2012-08-18, 15:46  obciążenie genetyczne


Witam. Moja mama jest chora na raka... zaczęło się od piersi (2l. temu) a teraz są przeżuty na kości i narządy w brzuchu. Czy jako jej córka jestem obciążona genetycznie czy bardziej moje dzieci? Gdzie powinnam się zgłosić żeby to sprawdzić? Może powinnam zbadać markery? Czy w ogóle lekarze zlecają takie badania dzieciom osób chorych?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2012-08-18, 17:35  


Tak, jesteś w grupie wysokiego ryzyka....
_________________
Aegrotus sacra est...
 
justyna87 


Dołączyła: 18 Sie 2012
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2012-08-19, 08:12  


:?ale?: no tak się domyślam...ale może ktoś wie co mam z tym zrobić,gdzie się zgłosić?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2012-08-19, 16:25  


Opisz swój problem na adres: Międzynarodowe Centrum Nowotworów Dziedzicznych
Szczecin ul. Połabska 4 - Tu znajdziesz poradę... Oni wskażą aders placówki najbliżej miejsca Twojego zamieszkania.

Na temat szczecińskiego ośrodka zostawiam link.
adres strony internetowej MCND

Ważna jest też profilaktyka raka piersi w grupie ryzyka, czyli samobadanie, odpowiedni tryb życia, odżywiania itd...
O badaniach w tym obrazowych, profilowych decyduje - genetyk onkolog z Poradni Genetycznej.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
izuskat 


Dołączyła: 13 Cze 2013
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2013-10-03, 11:56  


Witam a czy jeżeli u mojej mamy rozpoznano "przerzuty niskozróżnicowanego raka do węzłó chłonnych szyi, ogniska aktywnego procesu rozrostowego o charakterze złośliwym" to my jako dzieci jesteśmy w grupie ryzyka????
mama miała robiony PET i niestety nie zlokalizowano ogniska pierwotnego...
chciałabym zrobić badanie mogące stwierdzić obecność "mutacji genu", jest szansa by markery nowotworowe pomogły w ocenie naszego stanu zdrowia???? czy wykonuje sie inne badanie w tym celu.

dodam że ze strony mojej mamy było bardzo dużo zachorowań na nowotwory złośliwe, prawie wszyscy z rodzeństwa mojego dziadka (od strony mamy) umarli na różnego rodzaju nowotwory, moja mama ma 54 lata - pali, nie spożywa
czy my jako dzieci powinniśmy sie przebadać w tym kierunku???
_________________
izuskat
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #6  Wysłany: 2013-10-03, 17:36  


http://www.genesis.pl/strona/42

Można tutaj poczytac.

To czy jesteście obciązeni genetyczne ocenia genetyk na pierwszym spotkaniu. Sporządza drzewo genealogiczne na którym wprowadza członków chorych na raka. Analizuje to i ocenia czy i kogo trzeba przebadac.

Np. u nas gdzie
syn (po leczeniu naczyniaka)jest genetycznie obciązony ze strony 4 dziatków + ojca - genetyk określił, że w tym przypadku nie dziedziczy żadnych zmutowanych genów odpowiedzialnych za powstanie nowotworu. To jednak do badań wysłał mnie i nie wyszły żadne zmutowane geny.
Nie znaczy to, że na raka nie zachorujemy.

Ale jeżeli chcecie takie badania zrobic to trzeba miec skierowanie, zapisac się do genetyków i czekac na wizytę(nam takie skierowanie dał onkolog dziecięcy syna).

Ja jednak raczej zwróciłabym uwagę na profilaktykę np. Rtg płuc , Usg brzucha, mamografia itp.
 
izuskat 


Dołączyła: 13 Cze 2013
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2013-10-07, 13:47  


dziękuję za odpowiedz, jeżeli chciałabym zrobić coś w tym kierunku to najpierw powinnam się wybrać do lekarza rodzinnego, onkologa czy do genetyka?
pytam bo nie orientuję się w tych sprawach
miłego dnia :)
_________________
izuskat
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #8  Wysłany: 2013-10-07, 18:46  


izuskat napisał/a:
mojej mamy rozpoznano "przerzuty niskozróżnicowanego raka do węzłó chłonnych szyi, ogniska aktywnego procesu rozrostowego o charakterze złośliwym


Zapytaj ewentualnie o skierowanie do genetyków przez onkologa mamy.
Jeżeli mama leczy się w Centrum Onkologicznym to genetycy mają tam pracownie i można dopytać o formalności.
Badania można też wyk. prywatnie (płatne)
 
izuskat 


Dołączyła: 13 Cze 2013
Posty: 4

 #9  Wysłany: 2013-10-08, 08:32  


rozmawiałam z p. radiolog, która zajmie się mamą po chemioterapii. (początkowo miała być tylko radioterapia ale lekarze zdecydowali że najpierw spróbują chemioterapię niestandardową- pisali o refundację, a dopiero jak guzy zmaleją zastosują radioterapię)
podobno te badania wykonuje się przy raku piersi, jajnika i raku jelita grubego...w innych przypadkach nie ma sensu bo tak naprawdę onkolodzy nie wiedzą skąd się biorą nowotwory
badania by mi nic nie dały
pozdrawiam :)
_________________
izuskat
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group