1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ból nowotworowy
Autor Wiadomość
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #1  Wysłany: 2015-02-26, 15:04  Ból nowotworowy


Doktor Jadwiga Pyszkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, uważa, że lekarze, którzy nie leczą bólu nowotworowego powinni być karani, a nie są. Ból jako osobna jednostka chorobowa sprawia ogromne problemy w leczeniu, a jego występowanie jest często lekceważone przez środowisko medyczne.

Od listopada ubiegłego roku refundacją objęto lek Targin, który zwalcza ból i zaparcia poopioidowe u pacjentów onkologicznych.

Hotel Polonia Palace , dnia 2015-02-26

Dr Pyszkowska: "Lekarz, który nie zwalcza bólu, powinien być ukarany"
_________________
Aegrotus sacra est...
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #2  Wysłany: 2015-02-27, 07:15  


Joluś, chętnie bym przeczytała, niestety wyskakuje informacja , że tylko dla użytkowników zalogowanych . Czy logować na tym portalu mogą się wszyscy, czy tylko lekarze?
Pozdrawiam Gabi
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #3  Wysłany: 2015-02-27, 08:36  


Gabi, nie zwróciłam na to uwagi, ponieważ link do treści skopiowałam jako tam zalogowana.
Jestem zarejestrowana na tej stronie - jako pielęgniarka, wiem, że tam logują się również pacjenci. Nie wiem czy mają dostęp do wszystkich artykułów.
Spróbuj się zarejestrować jak pacjentka. W razie braku dostępu do interesujących Cię tematów - daj znać. :tull:

[ Dodano: 2015-02-27, 09:30 ]
Całość wypowiedzi zawarta jest w nagraniu wideo. Odsłuchując - zapisywałam słowo w słowo z wypowiedź pani profesor. Oto treść:

"Ból nowotworowy jest bardzo silny i uderza we wszystkie systemy obronne, autonomiczne. Musi się bardzo starać onkolog, żeby wyleczyć tego człowieka, a nie wyleczy z tego powodu, że on cierpi i ból go wykańcza. Po prostu ból jest śmiertelny.

Tak wielu lekarzy określa ból w chorobie nowotworowej jako objaw, a on jest udzielnym zespołem chorobowym. Lekarz nie jest nagradzany za to, że walczy z bólem, czy że włącza leczenie objawowe, nie jest nagradzany a nawet bym powiedziała, że jest karany.

Dlatego, że musi się wysilać, musi mieć specjalną receptę, musi wpisać tam odpowiednie... przede wszystkim nazewnictwo tych leków w grupie środków odurzających już przeraża pacjenta, rodzinę i lekarza.
To po co mam mieć problem.

I wreszcie mamy ten lek (dodałam - Targin) refundowany dla naszych pacjentów, bo on bardzo jest drogi na 100% a tych chorych z zaparciami poopiodowymi jednak mamy sporo.
Ten lek selektywnie jest skalowany wręcz dla takich chorych, nie leczy zaparć tylko blokuje występowanie zaparć, a jednocześnie działa przeciwbólowo."

Następnej części jest wypowiedź dr. Woronia - który omówił zasadę działania , charakterystykę leku, omówił skład i działanie leku.

Opisał również reakcję pacjentów onkologicznych ( efekty, skuteczność) na lek, i zespół tzw. objawowy i zespół jelita narkotycznego.
Pominęłam tę treść ze względu na ścisłe naukowy ich charakter.

Na zakończenie pani dr Pyszkowska stwierdziła, "że jeżeli ktoś nie zwalcza bólu nowotworowego u pacjenta, to nie jest ukarany a powinien być ukarany."

<< koniec >>
:)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2015-02-28, 12:24  Obrońcy praw człowieka apelują o leczenie bólu


Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Ministra Zdrowia kolejne pismo w sprawie poprawy dostępu do skutecznej terapii przeciwbólowej w placówkach ochrony zdrowia. Polska jest jednym z krajów o niskim zużyciu leków opioidowych. Brakuje też w naszym krau systemu kontroli jakości leczenia bólu.

czytaj dalej...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Karina Święch 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 334
Skąd: Kraków
Pomogła: 83 razy

 #5  Wysłany: 2015-02-28, 12:57  


Witam, z moich doświadczeń wynika że lekarze przypisują leki przeciwbólowe standardowo.Kilka dni temu odszedł mój tata ostatnie kilka dni bardzo cierpiał by gdybym podawała mu leki przepisane przez panią doktor z oddziału paliatywnego, gdyż one kompletne mu nie pomagał. Za to lek,który otrzymał na początku choroby w poradni leczenia bólu to było to. Tata do końca był świadomy i był w stanie powiedzieć co mu pomaga, co na niego działa. Przecież próg odczuwania bólu to pojęcie względne, u każdego kształtuje się na różnym poziomie.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #6  Wysłany: 2015-02-28, 14:38  


Witaj Karina Święch, :)

Tak - ból odczuwany jest całkowicie subiektywnie, a więc każda/y z nas odbiera go na swój sposób, który w dodatku zmienia się m.in w różnych okolicznościach.

Ten próg bólowy to - najmniejsze natężenie bodźca, który wywołuje świadome odczuwanie bólu. Obok tego istnieje coś, co nazywamy tolerancją bólu...

Tolerancja - to najsilniejsze natężenie bólu, które człowiek cierpiący określa jako jeszcze do zniesienia. Tutaj również takie czynniki jak wiek chorego, nastrój, ogólny stan zdrowia, reakcja emocjonalna - wpływają na poziom odczuwalności.

Zaś reakcja emocjonalna na ból zależy od znajomości przyczyny bólu. Dzisiaj już znamy mechanizm psychologiczny wpływający na wartościowanie bólu. i modelujący jego odczuwanie np. najwięcej emocji negatywnych wzbudza choroba nowotworowa ( niszcząca ciało człowieka) i i ból ten jest najgorzej znoszony. Podobnie jest z bólem w okolicach serca. - zagrażający zawałem i nagłą śmiercią...


Drabina analgetyczna WHO w połączeniu z innymi metodami leczenia bólu


1. leki nieopioidowe (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne).

-----ból trwa lub narasta-----

2. Słabe opioidy ( tramadol, dihydrokodeina, kodeina, lub małe dawki morfiny, oksykodonu, hydromorfonu, plus/minus,- analgetyki nieopioidowe).

-----ból trwa lub narasta-----

3. Silne opioidy ( morfina,oksykodon, fentanyl, metadon, buprenorfina, plus/minus analgetyki nieopioidowe).

Do rozważenia w każdym stopniu drabiny:
*koanalgetyki
*blokady, neurolizy
*metody operacyjne
*metody onkologiczne ( radioterapia, chemioterapia itd.
*neuromodulacja, masaż
*akupunktura
*leki łagodzące objawy niepożądane.

medycyna praktyczna dla lekarzy
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Karina Święch 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 334
Skąd: Kraków
Pomogła: 83 razy

 #7  Wysłany: 2015-02-28, 14:53  


Kiedy wiedzieliśmy że już nie da się nic zrobić, priorytetem stało się aby tacie ulżyć w cierpieniu, i praktycznie całą chorobę to się udawało. Tata nie leżała, nie załatwiał się do pampersa i kontrolował przyjmowanie tych silnych leków.Oprócz tego były masaże, kąpiele relaksacyjne, próbowaliśmy różnych rzeczy i wybierałem te które na daną chwile przynoszą ulgę,
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #8  Wysłany: 2015-02-28, 16:46  


Zmierzyłaś się z niełatwym wyzwaniem. Zrobiłaś wszystko co tylko było możliwe. :)
Pomoc pełna serca, miłości i oddania. Wszystkim chorym życzę takiej opieki....

Pozdrawiam Cię serdecznie :flower:
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Karina Święch 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 334
Skąd: Kraków
Pomogła: 83 razy

 #9  Wysłany: 2015-02-28, 17:06  


Szkoda tylko że dane mi było tak krótko opiekować się tatusiem. Robiłam to z największą przyjemnością i poważne myślę o wolontariacie,wcześniej przez 5 lat zajmowałam się chorą na aizhaimera babcią (to było dużo trudniejsze) Wdzięczność w oczach taty to była najwspanialszą nagroda, a teraz jest mi tak smutno i źle :cry:
_________________
Zbyt szybko się to potoczyło 08.12.14 -18.02.15
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #10  Wysłany: 2015-02-28, 18:05  


Lubisz pomagać innym i czujesz potrzebę wstąpienia do wolontariatu - to może warto spróbować? :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #11  Wysłany: 2015-02-28, 18:26  


Cytat:

Lubisz pomagać innym i czujesz potrzebę wstąpienia do wolontariatu - to może warto spróbować?

Zawsze, każdy wolontariusz jest bardzo mile widziany, i wcale nie jest to wielki wysiłek.
A radość ogromna :)
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #12  Wysłany: 2015-04-06, 07:21  


Myślę, że w dobrym temacie:
http://www.tvn24.pl/wiado...olu,528774.html

[ Dodano: 2015-04-06, 07:23 ]
I to:
http://rakwolnyodbolu.pl/aktualnosci-kampanii/
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group