1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak prostaty
Autor Wiadomość
dario581 


Dołączył: 20 Sie 2016
Posty: 4
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2016-08-20, 17:03  Rak prostaty


proszę o komentarz najlepiej lekarza na temat biopsji którą dołączam:

czego brakuje w jej opisie że lekarz nie daje skierowania na zabieg ani dalsze badania szczegółowe
tylko dalej chce diagnozować mój przypadek chociaż jest zdiagnozowany rak,
i kieruje mnie na kolejną biopsję, czy takie ,,usilne" diagnozowanie może ,,wyhodować" raka z przerzutami?
czy kolejna biopsja wykaże że raka nie ma? no przecież nie,
a jaka jest gwarancja że kolejny opis będzie zgodny z oczekiwaniami urologa?

dziękuje za odpowiedź.



[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2016-08-20, 19:05 ]
proszę wstawiać załączniki według tych zasad http://www.forum-onkologi...rum/faq.php#35.


2016.07.19 - biopsja.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1008 raz(y) 163,04 KB

 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2016-08-20, 22:42  


Tego typu pytania trzeba zadawać leczącemu lekarzowi. To jest bardzo wczesne stadium. Leczenie nie zawsze opiera się na operacji. W późniejszym wieku bardziej opłaca się (pacjentowi) leczenie zachowawcze bo pacjent umrze na co innego zanim rak się rozwinie. Z drugiej strony przed operacją trzeba dokładnie sprawdzić jaki jest stan faktyczny bo operuje się tylko ograniczone do gruczołu raki.

Lekarze nie pytani niestety nie objaśniają pacjentów. W gabinecie trzeba pytać o wszystko. Poczytaj sobie o raku prostaty, sposobach leczenia i opisy przypadków tu na forum. Trzeba wiedzieć o co pytać i rozumieć odpowiedzi. Trafił Ci się rak i trzeba teraz się pouczyć.
_________________
sprzątnięta
 
dario581 


Dołączył: 20 Sie 2016
Posty: 4
Skąd: Warszawa

 #3  Wysłany: 2016-08-21, 09:35  


masz dużą łatwosć pisania, ale napisz cos czego nie wiem!!! a pisanie komunałów: ,,W gabinecie trzeba pytać o wszystko. Poczytaj sobie o raku prostaty, sposobach leczenia i opisy przypadków tu na forum. Trzeba wiedzieć o co pytać i rozumieć odpowiedzi. Trafił Ci się rak i trzeba teraz się pouczyć." to może napisać każdy — nie pomogłas mi! WCALE!
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #4  Wysłany: 2016-08-21, 10:11  


Raka jest bardzo mało w pobranych wałeczkach. Patomorfolog napisał :1 %.
Urolog pewnie chce jeszcze raz pobrać żeby udało się uzyskac więcej utkania raka.
Przemyśl to -wg mnie warto się poddac jeszcze raz badaniu.
_________________
patolog
 
dario581 


Dołączył: 20 Sie 2016
Posty: 4
Skąd: Warszawa

 #5  Wysłany: 2016-08-21, 13:25  


dziękuję ,,patomorfolog" za wpis, oczywiscie że zrobię kolejną biopsję bo chcę być zdrowy, tylko gdzie jest problem:? czy zły opis, który został zakwestionowany przez 2 lekarzy jako ,,niewiarygodny" i materiał został skierowany do tego samego lekarza do ponownego opisu (chyba kuriozum)!!! tak, tak który metodą ,,kopiuj wklej" powtórzył opis, czy błąd jest po stronie pobierającego (jedne próbki do 10 mm inne do 12 mm) i z tego materiału już nic innego sie nie ,,wyrzeźbi"? czy może warto przed biopsja zrobić inne badanie np. MRI?
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #6  Wysłany: 2016-08-21, 22:32  


Może po prostu masz niewielką ilość raka.
Materiał możesz sobie zawsze wypożyczyć i wysłać do oceny komu chcesz (centrum onkologii, konsultanci ).
_________________
patolog
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #7  Wysłany: 2016-08-22, 13:59  


Myślę, że najważniejsze teraz to zrobić ponownie i fachowo drugą biopsję.
Dobrze byłoby, zrobić przed ponowną biopsją, badanie mp MRI prostaty. Z tym, że po wcześniej wykonanej biopsji, trzeba odczekać ok 2 miesiące, ze zrobieniem badania mp MRI z uwagi na możliwe zafałszowanie badania.
_________________
Boże, użycz mi pogody ducha. Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
 
dario581 


Dołączył: 20 Sie 2016
Posty: 4
Skąd: Warszawa

 #8  Wysłany: 2016-08-22, 17:19  


patomorfolog z CO napisał/a:
Może po prostu masz niewielką ilość raka.
Materiał możesz sobie zawsze wypożyczyć i wysłać do oceny komu chcesz (centrum onkologii, konsultanci ).
— tak nawet się dowiadywałem, ale podobno muszę mieć pismo od leakrza prowadzącego z prosbą o konsultacje i dopiero mi wydadzą czy to prawda? poza tym ciekawe co zostało z tego materiału i czy jest na czym pracować?
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #9  Wysłany: 2016-08-22, 22:08  


Trzeba zadzwonić do tego zakładu który robił to badanie i dopytać jak wygląda u nich wypożyczanie, prawdopodobnie poproszą o pismo od lekarza.
_________________
patolog
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #10  Wysłany: 2016-08-22, 22:40  


To pytanie, powinieneś zadać w zakładzie patomorfologii wykonującym biopsję.
Procedura wypożyczenia bioptatów, nie jest u nas jednolita. W niektórych laboratoriach, wymagany jest wniosek od lekarza o wypożyczenie, a w niektórych nie ma takich wymagań.
Tak więc takie pytania, trzeba zadawać tam gdzie bioptaty zostały zbadane.
Druga strona medalu czy jest co wypożyczać. Z opisu biopsji wynika, że część pobranych bioptatów ( 5 szt.wałeczków ???) uległo "skoagulowaniu". Czyli mogły być potraktowane przed badaniem np.: wysoką temperatura lub zostały umieszczone w spirytusie i nie nadają się do badania.
Podsumowując, biopsja do ponownego wykonania u dobrego speca od biopsji.

dario581 na forum raka prostaty, dostałeś sporo rad. Podane zostały namiary na dobrych lekarzy, którzy poprowadzą prawidłowo dalszą diagnostykę i ewentualne leczenie. Pomimo tego dalej się zastanawiasz, co masz robić, czy zrobić biopsję czy wypożyczyć preparaty?
Przypominam więc (mimo różnych wątpliwości odnośnie badania) wynik z biopsji to Gleason 3+3, czyli stwierdzono raka prostaty i to trzeba jak najszybciej wyjaśnić.

Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Boże, użycz mi pogody ducha. Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group