1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Bardzo proszę o interpretacje wyniku TK
Autor Wiadomość
kajdor 


Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 8

 #1  Wysłany: 2014-06-04, 13:19  Bardzo proszę o interpretacje wyniku TK


Witam Bardzo proszę o interpretację wyniku TK mojego teścia:

TK KLATKI PIERSIOWEJ Z KONTRASTEM:
W topografii górnego plata płuca prawego olbrzymi policystyczny, miekkotkankowy twór guzowaty o przybl. wym. 10x12x20 cm (?) ulegający niejednorodnemu wzmocnieniu po dozylnym podaniu środka cieniującego. Guz penetruje do śródpiersi, nacieka naczynia krwionośnego wnęki prawej, w tym głownie tętnicę płucną prawą. Powoduje znacznego stopnia zwężenie ŻGG w odcinku przed ujściem do prawego przedsionka. Spływ żylny w kierunku prawego przedsionka utrudniony, w świetle żyły głownej górnej, przed miejscem zwężenia widoczna skrzeplina. Podejrzenie nacieku żyły nieparzystej. Utrudniony spływ żylny od strony żyły nieparzystej. Żyła nieparzysta poszerzona do ok. 7-8 mm z cechami zalegania środka cieniującego. Oskrzela głowne i oskrzela górnopłatowe prawe przewężone. W otoczeniu masy guza obszary niedodmy.
Płyn z worku osierdziowym. Separacja blaszek osierdzia na poziomie 16-20 mmm.
R. Obraz TK płuca prawego sugeruje pierwotny agresywny proces npl (?) z naciekiem struktur prawej części śródpiersia.

Bronchoskopia przez usta.
Krtań symetryczna, struny głosowe obustronnie ruchome. Tchawica prawidłowej pierścieniowatej budowy. Ostroga główna ustawiona w osi lewe bez odchyleń morf. W obrebie prawego drzewa oskrzelowego pogrubienie ostrogi w podziale oskrzela prawego, całkowite zamknięcie światła oskrzela górnopłatowego prawego przez ucisk z zewnątrz w stopniu uniemożliwiającym dalsze wprowadzenie endoskopu, asymetryczne przewężenie światła oskrzela głownego prawego i pośredniego - ucisk z (?),

Przepraszam ze niektóre niedociągnięcia, ale nie byłam w stanie odczytać.
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji tego wyniku, i wyjaśnienie w możliwie przystępny sposób co oznacza, bo na wynik bronchoskopu trzeba czekać ok. 2 tygodni.

[ Dodano: 2014-06-04, 13:23 ]
Nie dopowiedziałam: Tesć 65 l. wylądował w szpitalu po kolejnym juz zdaje sie 3 w ciągu 3 lat trwającym po 2-3 miesiące zapaleniu oskrzeli/płuc w szpitalu. Mial chrypkę, odpluwa...
Nie pali od 11 lat.
_________________
kajdor
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #2  Wysłany: 2014-06-04, 13:28  


Kajdor,
jak we wnioskach - z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać proces nowotworowy, mocno zaawansowany.

Mam pytanie - czy teść odczuwał ból i ucisk w okolicy barku? Jakiekolwiek zmiany w wyglądzie oka po stronie opisanej w TK zmiany?
Czy byliście już z tym opisem u onkologa? W jakim wieku jest Twój teść, opisz proszę stan ogólny i wszystkie objawy, które doprowadziły do zlecenia TK.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2014-06-04, 13:30  


Tak czy inaczej trzeba czekać na wyniki bronchoskopii.
Z TK można wysnuć podejrzenie pierwotnego raka płuca, bardzo dużego guza, utrudniającego pacjentowi oddychanie (zatkanie oskrzela, co powoduje niedodmę czyli brak funkcjonowania części płuca), naciekającego ważne naczynia krwionośne, z ryzykiem zespołu żyły głównej górnej i zaburzeń krążenia, z płynem w osierdziu.

Nie mamy informacji czy udało się pobrać wycinek podczas bronchoskopii na histopatologię, bądź popłuczyny na cytologię, ale skoro czekajcie na wyniki, to ufam, że tak.

Teść jest obecnie w szpitalu?
_________________
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #4  Wysłany: 2014-06-04, 13:30  


Pytania zadawałam, kiedy dopisywałaś część posta :)

Czy w trakcie tych stanów zapalnych nie wykonywano badań obrazowych? (choćby RTG?)
 
seba65310 


Dołączył: 23 Sty 2014
Posty: 110
Pomógł: 8 razy

 #5  Wysłany: 2014-06-04, 13:38  


Cytat:
Obraz TK płuca prawego sugeruje pierwotny agresywny proces npl (?) z naciekiem struktur prawej części śródpiersia.

npl - nowotwór.
Lekarz radiolog SUGERUJE proces nowotworowy z naciekiem na śródpiersie.
Cytat:
10x12x20 cm
cm ? czy może jednak mm?
Co do postępowania w przypadku nowotworu proszę przejrzeć zalecenia:
http://onkologia.zaleceni...%20oplucnej.pdf
Naciek na śródpiersie wskazuje na cechę T4. Informacji na temat węzłów chłonnych oraz przerzutów odległych brak. T4NxMx


Rozstrzygający będzie wynik badania histo-patologicznego.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2014-06-04, 13:39  


seba65310 napisał/a:
cm ? czy może jednak mm?

Sądząc po opisie "olbrzymi (...) twór", to raczej cm.
_________________
 
kajdor 


Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 8

 #7  Wysłany: 2014-06-04, 13:41  


No własnie nie wiemy wpisane było cm, ale to jest możliwe?

[ Dodano: 2014-06-04, 13:44 ]
teść ze dwa lata temu miał robiony rtg KLATKI PIERSIOWEJ, który nic nie wykazał, a juz wtedy odpluwał krwią, co wydało mi sie podejrzane, a lekarz pierwszego kontaktu stwierdził ze przy zapaleniu płuc takie sytuacje mogą mieć miejsce. Z innych objawów, o których wspominała teściowa: poty nocne bez gorączki, odpluwanie, wczoraj wspomniał ze miał chrypkę dość mocną, objawów ocznych nie zauważyłam. Zawroty głowy mu sie zdarzały i no i oczywiście schudł 10 kg w ostatnich 2 miesiącach. Morfologia wyszła ok, opócz OB =50
_________________
kajdor
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #8  Wysłany: 2014-06-04, 13:47  


Tak Kajdor, to jest możliwe.

Wszystkie opisywane objawy zdają się niestety potwierdzać podejrzenie wynikające z TK.
 
kajdor 


Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 8

 #9  Wysłany: 2014-06-04, 14:01  


Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi. Powiedzcie mi w takim razie co mamy dalej robić, po bronchoskopii potrzebuję Waszych sugestii. Gdzie najlepiej sie leczyc i jak? ( mieszkamy 60 km od Wrocławia i 120 od Poznania)
Nie wiem co dalej robić. Pierwszy raz taka sytuacja nam się przytrafia ze nie wiem co dalej :( Nie chcę zostawiać z tym mojej teściowej samej, tylko chcę działać...
_________________
kajdor
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #10  Wysłany: 2014-06-04, 14:05  


Pytałam wyżej - czy trafiliście z tym opisem do onkologa? Rozumiem, że bronchoskopię zlecił pulmonolog?

Bardzo dobrze, że chcesz wspomóc teściową, osobie starszej na pewno trudniej byłoby to wszystko ogarnąć, nie mówiąc już o szukaniu pomocy np. na tym forum. Dość szybko pozbierasz się i będziesz wiedziała, jak działać, najgorsze są pierwsze dni.

Czy teść odczuwa obecnie duszności? Absenteeism pytała - czy przebywa obecnie w szpitalu?
 
kajdor 


Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 8

 #11  Wysłany: 2014-06-04, 14:11  


Jeszcze nigdzie z nim nie byliśmy bo wynik TK dostał wczoraj, wczoraj wyszedł ze szpitala, sugestia lekarza prowadzącego " to możne być wszystko" a leczenie albo u pulmonologa/ albo onkologa (w pulmonologa osobiście nie wierzyłam).Teść póki co za dużo nie wie, teściowa dawkuje mu informacje.
Czy odczuwa duszności???- hmmm tego nie wiem. Powiedziałbym ze ma świszczący oddech
_________________
kajdor
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2014-06-04, 14:24  


Na razie i tak musicie czekać na wynik bronchoskopii, bez tego nie ruszy się dalej.
_________________
 
kajdor 


Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 8

 #13  Wysłany: 2014-06-04, 14:31  


Dziękuję Wam za liczne odpowiedzi, będę odzywać sie na bieżąco i informować Was co sie wydarzyło. Zapewne jeszcze wiele razy będę prosić Was o pomoc w rożnych kwestiach, które mnie przerosną :(
Pozdrawiam Was i jeszcze raz dziękuję
_________________
kajdor
 
kajdor 


Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 8

 #14  Wysłany: 2014-07-02, 19:27  czy to chemia paliatywna?


Witam ponownie.
Tak wiec bliska osoba została zdiagnozowana jako: rak płaskonablonkowy płuca prawego w IV stopniu zaawansowania. Guz nieoperacyjny. Pierwsza dawka chemii to: Aprepitant 125 mg, Cisplatinum 152 mg, Dexamethasonum 16 mg-2 x8 mg, Ondansetronum 16 mg-1 x 16mg i w dwóch kolejnych dniach Aprepitant 80 mg. W związku z tym moje pytanie brzmi jaki to rodzaj chemii?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2014-07-02, 19:35 ]
Masz już swój wątek na Forum - nie ma potrzeby zakładać kolejnego i jest to niezgodne z Regulaminem.
Wątki scalone.
_________________
kajdor
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2014-07-02, 19:36  


kajdor napisał/a:
W związku z tym moje pytanie brzmi jaki to rodzaj chemii?

Tzn. czy to chemia paliatywna? Tak, samodzielne leczenie chemioterapią raka płuca to leczenie paliatywne.

Natomiast z opisu wynika, że podawana jest sama Cisplatyna - dlaczego? Lekarz coś objaśniał?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group