1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz na płucach
Autor Wiadomość
stufa 


Dołączył: 20 Lis 2014
Posty: 2
Skąd: wlkp

 #1  Wysłany: 2014-11-20, 18:22  Guz na płucach


Witajcie,
nigdy nie przypuszczałbym, że będę się udzielał na forum o takiej tematyce...A jednak jestem.
Sprawa dotyczy mojego taty (58l). Trafił do szpitala z zapaleniem mięśnia sercowego. W toku rutynowych badań znaleziono również guz na płucach. Załączam skany (przepraszam za jakość, kolejne będą lepsze) karty informacyjnej leczenia szpitalnego. Tata jest nałogowym palaczem oraz niepijącym od 5 lat alkoholikiem. Serdecznie Was proszę o zapoznanie się z tym oraz na przełożenie na język bardziej zrozumiały dla zwykłego człowieka.





Póki co dostaliśmy na 27.11 skierowanie na Oddział Plumnologii Szpitala w Chodzieży.
Jak dobrze zrozumiałem zostanie tam pobrany wycinek do dalszego badania i na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o dalszym przebiegu leczenia (radioterapia/chemioterapia/operacja). Oczywiście będę systematycznie uzupełniał wszelką dokumentację tutaj.
Co o tym myślicie? Co prawda dopiero zaczynam zgłębianie tematu i pewnie nieraz będę używał strasznych uproszczeń ale proszę o trochę cierpliwości.
Czy do czasu kolejnego badania powinniśmy coś konkretnego robić? Dieta? Może jakieś dodatkowe badania? Ogólnie tata czuje się dobrze.
Nastawiamy się na walkę!


1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1527 raz(y) 556,65 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1265 raz(y) 314,22 KB

 
MonikaMioduszewska 


Dołączyła: 08 Lip 2014
Posty: 131
Pomogła: 12 razy

 #2  Wysłany: 2014-11-20, 19:04  


Wiesz ja tez tu nowa i też milion myśli co zrobić. Ale tak naprawdę teraz to pilnować żeby tato nie dostał jakiejś infekcji. Można odstawić śmieciowe jedzenie (jeżeli tato takowe podjada) - to zawsze zdrowsze. I spokojnie pojechać do szpitala. Pewnie będzie Twój tato miał bronchoskopię. Tak naprawdę w tej chwili niewiele można zrobić, musisz uzbroić się w cierpliwość ( wiem że to bardzo ciężko) i poczekać na wyniki bronchoskopii. Nie ograniczać tacie jedzenia mięsa. Nie stosować cud diet - bo nikt nigdy nie dowiódł że są skuteczne. Tak naprawdę dopóki nie będziesz wiedział z czym macie do czynienia trzeba czekać i się nie załamywać. Wszystkie niezbędne badania zrobią w szpitalu więc nie ma co tacie upuszczać krwi czy dodatkowo naświetlać w tomografii ( gdyby ci taki pomysł wpadł. Trzymaj się ciepło - i zdrowia dla tatuśka.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2014-11-20, 21:08  


stufa napisał/a:
Jak dobrze zrozumiałem zostanie tam pobrany wycinek do dalszego badania i na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o dalszym przebiegu leczenia (radioterapia/chemioterapia/operacja).

Pytanie jak będą pobierać wycinek - bronchoskopem tam raczej nie dotrą, z racji obwodowego położenia guza. Warto dopytać, czy ma być wykonana BAC (biopsja).
_________________
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2014-11-20, 21:20  Re: Guz na płucach


stufa napisał/a:

Czy do czasu kolejnego badania powinniśmy coś konkretnego robić? Dieta? Może jakieś dodatkowe badania? Ogólnie tata czuje się dobrze.

Co do samego podstawowego problemu, to wiemy, że jest guz z przerzutami do opłucnej.Wyznaczony jest termin do dalszej diagnostyki i zaplanowania dalszego postępowania. I musimy czekać.

Mnie dodatkowo zaniepokoiło rozpoznanie internistyczne - FA i lewogram patologiczny.
FA - oznacza migotanie przedsionków. Sama obecność lewogramu patologicznego jeszcze nie przesądza o p//wskazaniach do leczenia operacyjnego lub/i cytostatycznego to jednak proponuję wizytę do kardiologa i poprosić o opinię na ten temat Jestem przekonana że takiej opinii na piśmie zażąda na przykład anestezjolog lub onkolog.

I tak już na spokojnie do wyjaśnienia jest - zwiększona echogeniczność wątroby. A w tym przypadku mógłby wypowiedzieć się gastrolog. Być może, że jest jakieś uszkodzenie miąższu wątroby.

Pozdrawiam
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #5  Wysłany: 2014-11-20, 23:00  


Migotanie przedsionków jest utrwalone, a czynność komór w normie, więc przeciwwskazania do zabiegu nie stanowi. Trzeba będzie tylko zmienić leczenie przeciwkrzepliwe na podskórne.
Lewogram patologiczny jest najpewniej związany z kardiomiopatią - w rtg opisują powiększenie serca. Przeciwwskazaniem do zabiegu nie jest, ale może być przeciwwskazaniem do chemioterapii - warto zrobić konsultację kardiologiczną zawczasu, np. oczekując na wynik hist-pat, żeby potem nie wydłużać niepotrzebnie czasu do chemii.
Wątroba ma uszkodzony miąższ w związku z przewlekłym alkoholizmem.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
stufa 


Dołączył: 20 Lis 2014
Posty: 2
Skąd: wlkp

 #6  Wysłany: 2014-11-21, 11:57  


Dzięki za odpowiedzi. Czyli czekamy na dalsze badania i równolegle uderzamy do kardiologa.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group