1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: missy
2017-01-13, 18:17
Badanie,analiza immunofenotypowa.
Autor Wiadomość
jan. 


Dołączył: 04 Sty 2017
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2017-01-13, 17:55  Badanie,analiza immunofenotypowa.


Witam, chciałbym by ktoś o ile może oczywiście, pomógł mi z odczytem, zrozumieniem wyniku badania jak w tytule.
Badanie zostało zlecone jak dodatkowe przy badaniu krwi przez hematologa i o ile co do wyniku badania krwi nie ma wątpliwości - są zamieszczone normy dopuszczalne i wskazania wysokie-niskie to w przypadku badania immunofenotypowego raz - wynik badania nie dotarł do lekarza hematologa na czas długo wyczekiwanej wizyty, dwa - po interwencji w laboratorium otrzymałem jedynie odpis.
To wszystko co możemy dać - stwierdziły oburzone Panie.
Odpis wygląda tak :
Antygen/Parametr Ekspresja

Bramka Limfocytarna(LYM) 94,2%
Bramka Monocytarna(MO) 0,6%
Bramka Granulocytarna(GR) 4,0%

Odsetek komórek pozytywnych z bramki Limfocytarnej(LYM)
Antygeny B komórkowe

CD19+ 87,7%
CD5+/19+ 86,5%
CD20+ 86,0%
CD22+ 70,0%
CD10+/19+ 0,0%

Antygeny T/NK komórkowe

CD3+ 7,7%
CD3+/4+ 5,5%
CD3+/8+ 2,0%
CD4/CD8 ratio 2,8
CD5+ 93,0%
CD38+ 8,3%
CD38+/19+ 1,1%
FMC7+ 26,2%
CD23+/CD19+ 84,2%

Dodam że badanie odbyło się na bazie krwi obwodowej a lekarz hematolog bez tego wyniku orzekł iż mam przewlekłą białaczkę limfatyczną i wyznaczył mi następną wizytę za 5 miesięcy :shock:
Zlecił także do wykonania oczywiście za pomocą lekarza pierwszego kontaktu przed następną wizytą badanie krwi jak poprzednio oraz dodatkowo RTG płuc, badanie "spiro" i wizytę u hepatologa.
Dziwi mnie także to iż pomimo tego że leżał u niego(hematolog) plik czystych skierowań do specjalistów jednak posłużył się lekarzem pierwszego kontaktu dodatkowo mając jako podstawę leczenia moją kartę DILO.
Chciałbym się dowiedzieć czy mam prawo, czy mogę się domagać innej, bardziej czytelnej formy wyniku tego badania i jak powinno ono wyglądać a także o ile to możliwe interpretację przedstawionego powyżej odpisu.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #2  Wysłany: 2017-01-13, 19:06  


Wynik jest czytelny.
Do rozpoznania przewlekłej białaczki limfocytowej wystarcza "obejrzenie" morfologii - jeśli limfocytów jest wiecej niż 5 tysięcy w mikrolitrze krwi, to jest to podstawa do wysnucia mocnego podejrzenia.
Potwierdzeniem jest badanie immunofenotypowe. Które interpretuje lekarz, więc nie ma teoretycznie obowiązku pisania tam żadnego komentarza. Dla lekarza hematologa jest on oczywisty i świadczy o nowotworowym pochodzeniu limfocytów - potwierdza diagnozę (CD19, CD20, CD5+, CD10-, CD23+).
 
jan. 


Dołączył: 04 Sty 2017
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2017-01-13, 19:28  


Czyli że zlecone dodatkowe badania maja na celu znalezienie nowotworu ?
I co oznaczają konkretne "CD" ?
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #4  Wysłany: 2017-01-13, 19:40  


Nie, to badanie immunofenotypowe ma na celu potwierdzenie, że to jest przewlekła białaczka limfocytowa.
I ten wynik przepisany dokładnie to potwierdza.
CD są to różne antygeny (takie można powiedzieć charakterystyczne znaczniki, "imiona i nazwiska" komórek). Na podstawie całości tych "znaczników" można powiedzieć, że jest to przewlekła białaczka limfocytowa. Dokładniejsze tłumaczenie nie ma sensu, bo wymaga szczegółowej wiedzy z biologii. :)
 
jan. 


Dołączył: 04 Sty 2017
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2017-01-13, 20:07  


A te dodatkowe badania RTG płuc, USG jamy brzusznej, "spiro" i zalecony hepatolog to w jakim celu ?
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #6  Wysłany: 2017-01-13, 20:11  


Są zapewne jakieś przyczyny, np. pogorszenie stanu wątroby. Nie wiem, ponieważ nie znam całości wyników, przebiegu klinicznego, etc.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group