1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Badania naukowe
Autor Wiadomość
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #1  Wysłany: 2012-04-30, 18:33  Badania naukowe


Szanowni Państwo. Chciałbym w tym wątku dzielić się informacjami na temat wyników badań naukowych dotyczących walki z rakiem. Odniosłem wrażenie, że w części forum poświęconej "onkologicznym newsom" jest zasada, iż każda nowa informacja winna być zamieszczana w osobnym wątku, aby jednak z czasem nie stać się gospodarzem dużej ilości wątków na forum chciałbym ciekawe wyniki badań naukowych móc zamieszczać w jednym wątku, oczywiście jeśli nikt nie ma nic przeciwko temu. Zdaje sobie sprawę z tego, że może to doprowadzić do sytuacji kiedy będę tu mówił sam do siebie lecz mam nadzieję, że może z czasem ktoś znajdzie ten wątek jako przydatny.

Zacznę od dwóch rzeczy:

1. W artykule opublikowanym w dniu 24/04, w czasopiśmie PLoS ONE, grupa naukowców z Mayo Clinic na Florydzie ogłosiła wyniki badań nad genem odpowiedzialnym za stymulacje wzrostu komórek rakowych. Gen ten (zwany MMP-10) został wyróżniony jako kluczowy dla wzrostu komórek w przypadku raka płuc u myszy jak również ekspresja tego genu jest silnie skorelowana z metastazą komórek rakowych u ludzi. Rakowe komórki macierzyste są w wielu przypadkach odporne na chemioterapię co często jest powodem nawrotów choroby. Naukowcy zademonstrowali, iż wyłączenie ekspresji MMP-10 powoduje zahamowanie rozwoju rakowych komórek macierzystych (a co za tym idzie uniemożliwienie rozwoju choroby), zaś włączenie ekspresji na nowo powoduje dalszy rozwój raka. Zdaniem kierownika projektu dr. Alana Fieldsa dane opublikowane przez grupę dowodzą, iż rola MMP-10 jest dwojaka - stymuluje on wzrost rakowych komórek macierzystych, jak również stymuluje on metastazę. To potwierdza wcześniejsze obserwacje wielu naukowców na temat wpływu rakowych komórek macierzystych nie tylko na miejscowy rozwój choroby ale także na metastazę. Dr Fields twierdzi także, że nadekspresja MMP-10 w rakowych komórkach macierzystych ma bezpośredni wpływ na ich chemioodporność.
Artykuł: http://www.plosone.org/ar...l.pone.0035040; Informacja prasowa: http://www.mayoclinic.org/news2012-jax/6839.html

2. Grupa naukowców z St.Jude Children's Research Hospital (Menphis) w artykule opublikowanym w Nature Neuroscience dnia 22/04 wykazała, że białko TopBP1 ma istotny wpływ na ochronę DNA przed zniszczeniem w rozwijających się komórkach mózgowych (komórkach prekursorowych) - białko to ma hamować "pękanie" DNA. Zdaniem dr. Petera McKinnon'a, kierującego tym projektem, jest to wysoce prawdopodobne, iż uszkodzone DNA może przyczynić się do mutacji komórki w kierunku powstania guza. Zespół dr Kinnon'a dowiódł, że po wyłączeniu ekspresji TopBP1 u myszy ilość zniszczonego DNA gwałtownie się podnosi i wówczas prawdopodobieństwo powstania guza wyraźnie wzrasta. Sugeruje to, iż TopBP1 działać może supresorowo na raka i to właśnie jest teraz celem badań zespołu dr. Kinnon'a. Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsze badanie dotyczące tego białka lecz niegdyś uważane jest ono odpowiedzialne jedynie za kierowanie procesem replikacji, natomiast opublikowane badania dowodzą, że jest ono raczej odpowiedzialne za monitorowanie ilości zniszczonego DNA. Wcześniejsze badania sugerują także, iż "zniszczone" DNA włącza ekspresję słynnego już genu TP53.
Artykuł: http://www.nature.com/neu...s/nn.3097.html; Informacja prasowa: http://www.stjude.org/stj...=medicalscience

Jeszcze tylko kilka słów na temat obydwu ośrodków badawczych. Zarówno Mayo Clinic jak i St.Jude Children's Research Hospital są organizacjami non-profit i zajmują się leczeniem skomplikowanych przypadków. W placówkach tych leczone są osoby z USA jak również z wielu innych krajów świata. Obydwie placówki są wyróżniającymi się pod względem standardów leczenia jak i prowadzenia badań naukowych. Wystarczy powiedzieć, że dzięki protokołom opracowanym przez uczonych z St.Jude Children's Research Hospital przeżywalność dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną wzrosła z 4% w roku 1962 (roku założenia St. Jude) do 94% obecnie (źródło http://www.stjude.org/stj...0001e0215acRCRD ).

Zachęcam Państwa do szukania ciekawych badań i opracowań, przekonacie się jak wiele osób pracuje obecnie nad znalezieniem sposobu na raka. Walka wciąż trwa!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group